zpátky

7 ekonomických faktů, o nichž jste nevěděli

Ekonomika je především o nás, o lidech. O našem chování, rozhodování i o jeho důsledcích a ve 21. století také o technologiích, které tvoří její neodmyslitelnou část. Ačkoli se mnohým z nás zdá ekonomika jako komplikovaný systém čísel a zvláštních znaků, dnes se na ni podíváme z jiného úhlu. Připravili jsme pro vás pár faktů o majetku, společnosti a financích, jež zaručeně zaujmou.


1)    Jeden ze sedmi zločinů v New Yorku zahrnuje krádež produktu Apple, tvrdí policejní oddělení NY. Informaci zveřejnili na BBC News.


2)    Podle ekonoma Glena Weyla až třetina absolventů, kteří ukončili Harvard v devadesátých letech, vydělala do roku 2005 svůj první milion.


3)    Kdybyste vydělili majetek Carlose Slima a Billa Gatese jejich věkem, každý z nich by za každou hodinu svého života vydělal více než 100 tisíc dolarů.


4)    Forbes uvedl, že pokud zemře zaměstnanec Googlu, „pozůstalí dostanou šek na 50 % jeho platu každý rok po následující desetiletí“.


5)    „97 % světové populace dnes žije v zemích, kde klesá míra porodnosti,“ píše Jonathan Last.


6)    Podle britského deníku The Telegraph se čtyři z deseti děvčat narozených v současnosti pravděpodobně dožijí 100 let. Pokud bude tento trend pokračovat, většina lidí narozených v roce 2060 (cca 60 %) se dožije roku 2160.


7)    Investice a příjmy firmy Apple se momentálně rovnají HDP Maďarska, což je pro představu více než HDP Vietnamu nebo třeba Iráku.
 

Kategorie:

Volný čas