zpátky

5 nejstarších bank světa

Víte, že za zlatý věk bankovnictví, jak ho známe dnes, se považuje doba okolo průmyslové revoluce? Za jeho rozmachem v Evropě stojí z velké části křesťanství. Údajně právě mniši, různé řády a templáři byli jedněmi z nejlepších „bankéřů“, často spravovali peníze a majetek ze svých výprav.


Historie fungování obchodu se datuje snad od počátku existence moderního člověka na sklonku pravěku, kdy se začala rozmáhat výměna komodit. S dalšími a dalšími potřebami musely vznikat instituce schopné je uspokojit. Lidé chtěli mít své peníze uložené v bezpečí, ideálně na místě, kde by se jim dále zhodnocovaly. Samotné pojmenování „banka“ má původ v italském „banco“ pocházejícím z období starověkého Říma; „il banco“ označovalo lavici, na níž měli tehdejší bankéři vyložené mince ze vzácných kovů a váhy pro stanovení jejich hodnoty. Jen pro zajímavost: slovo „bankrot“ je z italského „banca rotta“, které znamenalo zlomená lavice.

 


 

 

1)    Banca Monte dei Paschi di Siena

Nejstarší banka vznikla 27. února 1472 původně za účelem poskytování úvěrů chudým a lidem v nouzi, a to za minimální úrokové sazby. V současnosti je nejdéle soustavně operující bankou na světě a má 5,3 milionu klientů.

Foto: Tango7174 – Own work, GFDL


2)    Berenberg Bank

Historie nejstarší soukromé banky v Německu se píše už od roku 1590, kdy si bratři Paul a Hans Berenbergovi založili firmu v Hamburku. Protestantští bratři nejprve obchodovali s oblečením, ale později své podnikání rozšířili i na další komodity včetně financí. Od samého vzniku je banka v rukou jejich potomků.

Foto: Von Berenberg – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0


3)    Sveriges Riksbank
Údajně světově nejstarší centrální banka má více než třísetletou historii. První transakce prováděla už v roce 1668. Předchůdcem dnešní stockholmské Riksbank byla Stockholm Banco, která zkrachovala kvůli nepřiměřenému vydávání bankovek. Její zakladatel Johan Palmstruch byl za krach dokonce odsouzen k smrti, ale nakonec mu udělili milost.


4)    C. Hoare & Co.
Od založení Richardem Hoarem v Londýně roku 1672 byla ve vlastnictví členů rodiny Hoarových. Je jedinou přeživší soukromou bankou vzniklou v 17. až 18. století.


5)    Metzler Bank
Druhá nejstarší banka v Německu a pátá na světě vznikla ve Frankfurtu roku 1674 díky Benjaminu Metzlerovi. V té době byl Frankfurt významnou křižovatkou obchodních cest v Evropě. Benjamin pracoval tři roky v butiku s textilem, až poté se vydal na dráhu bankéře. Obchod se tehdy začal víc soustředit na provize a přepravu zboží, což v 17. století vedlo k propojení komodit a finančních transakcí.
 

Kategorie:

Volný čas