zpátky

Kolik stojí novoroční předsevzetí?

Nový rok je za dveřmi a s ním i plánování toho, co chceme v nejbližších 12 měsících dokázat. Je skutečně těžké udržet si všechen ten entuziasmus okolo nových předsevzetí i měsíce po zametení zbytků silvestrovské párty, ale rozhodně ne nemožné. Chcete vědět, kolik můžete díky svému předsevzetí ušetřit? To je totiž dost dobrá motivace...


Od nového roku přestávám...
Snad každý z nás už si někdy řekl: „Příští rok budu... Příští rok chci... Příští rok začnu...“ Co by bylo, kdybyste přestali kouřit, kdybyste začali cvičit, kdybyste začali víc číst a kulturně žít? Možná když pěkně vedle sebe uvidíte, kolik ušetříte a kolik investujete, pomůže vám to letos svá předsevzetí dodržet :)


Úspory


Kdybyste přestali kouřit
Nejspíš to znáte, pátek v baru připomíná spíš jízdu parní lokomotivou než obyčejné přátelské posezení s přáteli. Pojďme si to spočítat. Při průměrné spotřebě 10 krabiček za měsíc a zaokrouhlené sumě (včetně zapalovačů) 100 Kč za jednu vás tento zlozvyk vyjde až na 12 000 Kč za rok. Přitom by ty peníze mohly zůstat pěkně na účtu.


Kdybyste přestali pít alkohol
Dejme tomu, že na večírek nebo do hospody zajdete dvakrát za měsíc. Vaše spotřeba ani nemusí být tak vysoká, ale v průměru utratíte něco kolem 1 000 Kč za večer. Za rok byste za podobné špásy mohli ušetřit až 24 000 Kč.


Kdybyste se začali stravovat doma
Shon, stres, málo času, kdo si má každý den najít ještě hodinu na vaření? Jenomže když si dvacetkrát za měsíc odepřete večeři nebo oběd v restauraci, počítáme-li za „meníčko“ okolo 100 Kč, za rok vám zůstane v kapse nádherných 24 000 Kč.


Po sečtení už máte ušetřeno krásných 60 000 Kč. Jinými slovy dost na dvoutýdenní ultra all inclusive pobyt v pětihvězdičkovém hotelu nebo na měsíční dovolenou se surfem...


Investice


Kdybyste začali chodit cvičit
Samozřejmě se nedá určit průměrná cena roční vstupenky do fitness centra, když si každý účtuje jinak a existují různé slevové portály nabízející permanentku za zvýhodněné ceny. Pro náš účel jsme použili částku, která se v cenících objevovala nejčastěji. Rok makání ve „fitku“ tedy podle nás vyjde zhruba na 8 000 Kč.


Kdybyste četli víc knih
Dejme tomu, že za rok přečtete aspoň 5 knih. Průměrná cena jednoho bestselleru se pohybuje okolo 500 Kč. Tento intelektuální zážitek (a teď nemáme na mysli knihy o upírech) vyjde jen na 2 500 Kč za rok.


Kdybyste chodili do divadla
Jednou za čas má každý z nás chuť hodit se do gala a vychutnat si kulturu v podání šikovných herců či zpěváků. Jednou za dva měsíce, řekněme. Cena lístku se pohybuje okolo 300 Kč. Za rok byste tak do neopakovatelného kulturního vyžití investovali jen 1 800 Kč.


Kulturní a „zdravý“ životní styl vás vyjde levněji, než ten „nezdravý“. Ve výsledku do něj ročně investujete ani ne 12 300 Kč a z toho, co ušetříte, vám stále zbyde nějakých 47 700 Kč. Jak sami vidíte, do novoročních předsevzetí se rozhodně vyplatí investovat! Ať už časem, nebo penězi. Zkusme to v roce 2017 lépe, a když se nezadaří, nevadí, za rok máme další šanci :)


P.F. 2017!

 

 

Kategorie:

Volný čas