zpátky

Jak bude vypadat budoucnost bankovnictví?

Představte si, že přijdete do obchodu, koupíte si chléb, mléko, nějaký ten sýr a odejdete. Platba proběhla i bez peněženky. Je to podle vás možné? Jaké inovace asi přinese bankovnictví budoucnosti?


Představa, že si účet založíte z pohodlí domova, požádáte o úvěr přímo z gauče nebo vyřídíte kreditní kartu při vaření rovnou od kuchyňské linky, zněla dřív jako sci-fi. Přesto dnešní trh nemá nouzi o on-line banky, které tyto služby nabízejí. Rok 2025 už není tak daleko – jak podle vás bude vypadat každodenní bankovnictví za necelých 10 let?


1)    Virtuální realita
Vybíráte si novou banku, ale už se do ní nemusíte chodit podívat. Prohlédnete si ji přímo z domova. Banky by si pomocí virtuální reality mohly vyrobit vizitku: jakousi demo ukázku toho, jak to u nich na pobočce chodí a vypadá, případně jaké nabízejí produkty, a to se všemi detaily. Sci-fi, že?


2)    Kryptoměny
O kryptoměnách se v poslední době řeklo a napsalo opravdu mnoho. Bitcoiny či ethereum jsou kryptoměny využívající technologii Blockchainu. To je speciální druh databáze uchovávající obrovské množství stále se rozšiřujících dat. Nejlíp se vysvětlují asi na příkladu účetní knihy, která uchovává všechny operace a zároveň chrání před neoprávněnými transakcemi. Nepotřebujete s ní žádné hmotné peníze, jen přístup k databázi. A za svůj nákup v obchodě vesele zaplatíte například úsměvem :)


3)    Čip pod kůží
Čipem pod kůží si můžete odemknout dveře nebo telefon a dá se jím dokonce i zaplatit, ovšem pouze v některých podnicích a jedině bitcoiny. Je to, jako byste měli malinkatou mNálepku pod kůží. V Česku si čip pod kůži implementovalo už dokonce 20 lidí. Ve Švédsku už stovky zaměstnanců vstupují do budovy jen díky přiložení ruky.


Nesmíme zapomínat, že jde jen o naše dohady a vize. Co přinese budoucnost je velký otazník a nikdo z nás si netroufá s jistotou tvrdit, jak technologie zítřka ovlivní vývoj ekonomického sektoru.
 

Kategorie:

Volný čas