zpátky

Kolik je výrobní cena…?

Nebo ještě lépe – co ovlivňuje výrobní cenu? Možná vám taky čas od času zkazí náladu, že „zase zdražili“. Co všechno se ale skrývá v částce, kterou v obchodě zaplatíme, si mnohdy neuvědomujeme. Něco je předražené, ale něco má zkrátka jen vysokou cenu. Ostatně posuďte sami.

 

Běžecké boty
Výroba sportovních bot známých značek, jejichž cena se pohybuje v řádu tisíců korun, stojí okolo 700 Kč. To ale nejsou veškeré náklady hrazené výrobcem. Nesmíme zapomínat na transport, pojištění přepravovaného zboží, cla, daně, marketing, design a vývoj nových modelů… Když to všechno sečteme, zjistíme, že na běžeckých botách prodávaných v obchodě za 2 500 Kč vydělá jejich výrobce někdy jen 50 Kč, v lepším případě něco málo přes stovku. Jenomže známé značky bot nosí lidé po celém světě, takže se ty padesátikoruny pěkně nasčítají.
 

 
Pivo z malých pivovarů
Stejně jako každý jiný produkt z obilí ovlivňuje i cenu piva jednoduše počasí. Když se urodí málo chmele, stoupne po něm poptávka a tím pádem i jeho cena. Pak má pivovar dvě možnosti – buď zvedne cenu piva, nebo použije méně chmele. První možnost zachovává kvalitu, ovšem její udržení holt není zadarmo. Když malý pivovar bez množstevní slevy koupí do svého poctivého speciálu 4 druhy chmele, stojí ho 5 Kč na půllitr čtrnáctky. Spolu s dalšími ingrediencemi a energií vyjde produkce půllitru na 10 Kč. V tom ale není započítaná práce sládka a dalších zaměstnanců, distribuce, marketing atd. Do hospody se pak prodá za necelých 30 Kč. Zbytek už je marže toho, kdo speciál čepuje.

 

Mobil
Výrobní cena telefonu za 13 000 Kč dosahuje skoro 4 000 Kč. Lze předpokládat, že ve srovnání s botami nebo surovinami na výrobu piva bude pojištění jeho transportu dražší, daně vyšší a vývoj náročnější, to vše si ukrojí svůj kousek ze zisku. Nicméně i tak si na něm výrobce nejspíš pěkně vydělá…

 

Benzín
Litr benzínu stojí řekněme 30 Kč. Z této ceny se musí zaplatit ropa a marže rafinérie – to je v průměru 8 Kč. Pak tu máme spotřební daň a DPH. Všechno dohromady tvoří asi 85 % ceny za litr benzínu. Jen 15 % zbývá na zpracování a distribuci. Benzínky tedy mají na litru benzínu 2 až 3 Kč. To se zdá jako směšný podíl, ale na druhou stranu: kdo přijede na benzínku, aby si natankoval jen 1 litr?

 

Mléko
Výrobní cena mléka je zhruba 9 Kč. Někdy se však od zemědělců vykupuje dokonce za nižší částky! Takže na mléku za 14,50 mlékař opravdu moc nevydělá.

 


Někteří obchodníci prodávají zboží s marží až 200 % jeho pořizovací ceny. Zdá se to jako neskutečná částka, dokud si v duchu nepropočítáte, kolik stojí pronájem a provoz prodejny, platy zaměstnanců, reklama obchodu, daně…
 

Kategorie:

Volný čas