zpátky

10 pravidel bezpečného používání chytrého telefonu

V další epizodě seriálu o internetové bezpečnosti, který pro vás píšeme ve spolupráci se společností Avast, se zaměříme na to, jak chránit osobní a citlivé údaje při každodenním používání chytrého telefonu. Máme pro vás 10 dobře míněných rad.


1.    Instalujte si antivir a další aplikace pro zabezpečení

Existuje celá řada aplikací, které zvýší bezpečnost používání vašeho mobilu. Antivir je naprostý základ. Můžete se chránit zcela zdarma díky antivirům do mobilu, jako je Avast Mobile Security. Vyplatí se ale připlatit za balíčky s maximální a kompletní ochranou. Připravte se i na to, že se váš telefon může dostat do rukou zlodějů, a stáhněte si aplikaci, která vám pomůže získat ho zpět, například Avast Anti-Theft. Jak postupovat, když ztratíte smartphone, radí náš článek Co rozhodně udělat, když ztratíte chytrý telefon.


2.    Nepřihlašujte se bez ochrany do svého internetového bankovnictví na veřejné Wi-Fi
Veřejné Wi-Fi jsou nesmírně pohodlná a užitečná věc, ale při jejich používání se nevyplatí zapomínat, že se do nich může přihlásit kde kdo – třeba i hacker snažící se získat vaše data. Nechceme vás strašit, hackeři jistě nečíhají za každým rohem, ale fakt je, že ve veřejné síti jste snadným cílem. Proto je důležité:


a)    Přihlašovat se jen na zabezpečených serverech – jak je poznat se dočtete v článku Pozor na internetové podvodníky.


b)    Instalujte do svého zařízení software, který vám poskytne zabezpečení připojení k veřejné Wi-Fi, třeba Avast SecureMe.


3.    Používejte službu VPN
Máte-li možnost, vyměňte veřejnou Wi-Fi za VPN (virtual private network = virtuální soukromá síť). Díky tomu se budete moci kdykoli připojit k serverům (vyberete si z nabídky různých serverů s různými IP adresami) přes zašifrované spojení, které z venku nejde odposlouchávat. Jistě, hacker se může připojit ke stejnému serveru, a právě proto je lepší vyvarovat se bezplatných VPN služeb a používat jen ty placené a ověřené. Ty zdarma mohl zřídit právě podvodník, který má zájem na získání vašich osobních údajů.


4.    Používejte silná hesla
O tom proč jsou důležitá silná hesla a jak si je zapamatovat, jsme vám už psali – nechceme se opakovat. Určitě si ale přečtěte náš článek Jste dobře zaheslovaní? Přímo do svého telefonu si můžete stáhnout také správce hesel, například Hesla Avast.


5.    Předcházejte zavirování zařízení
Protože chytrý telefon už je dnes skoro jako počítač, je vystavený obdobným „chorobám“. Máte-li antivir a aktualizujete-li pravidelně svůj software, pravděpodobnost nakažení virem se snižuje na minimum. Abyste ale snahy hackerů, kteří jsou někdy o krok napřed, ještě víc mařili, stahujte do svého mobilu jen ověřené aplikace – čtěte recenze a komentáře ostatních uživatelů, články se srovnáním produktů, stahujte ze zabezpečených stránek, raději si připlaťte za spolehlivou aplikaci, než abyste museli platit za opravu nebo koupi nového zařízení.

"Aplikace třetích stran často požadují přístup například k přihlášení na Facebook či Gmail. Výrazně doporučujeme si opravdu pohlídat, jaké aplikaci takový přístup umožníte. Špatně zabezpečená aplikace může pak takové údaje vyzradit dále," komentuje Filip Chytrý, bezpečnostní analytik Avastu.


6.    Nepodceňujte SMS zprávy a hovory
Že se nebezpečí může skrývat i v odkazu přiloženém v SMS zprávě nebo v telefonátu s neznámým číslem, už jsme vám psali. O tom, jakým způsobem využívají podvodníci SMS zprávy, aby například získali přístup do vašeho internetového bankovnictví, se dočtete v našem článku Online podvod hrozí i přes SMS a volání.


7.    Dávejte pozor, kdo vám kouká přes rameno
Spousta z nás si odbývá povinnosti jako platby, e-maily a tak dále během cesty hromadnou dopravou. Když zadáváte své přihlašovací údaje, třeba jen kód pro odemčení klávesnice, ujistěte se, že opravdu nikdo nevidí, co do políček ťukáte – u bankomatu jistě také zakrýváte tlačítka rukou. Pro kapsáře je snadné vytáhnout v nestřeženém okamžiku předem vytipovaný telefon z kapsy nebo kabelky a odpozorované údaje do něj zadat.


8.    Nastavte si limity pro platby
Už z důvodu uvedeného v předchozím bodě mějte raději limity pro platby na internetu nastavené na nižších částkách. S mobilní aplikací mBank si je můžete kdykoli zvýšit, takže se nemusíte bát omezení. (Hlavně je ale zvyšujte, až když se nikdo nebude koukat!) :)


9.    Nezapomínejte ani na své bezpečí
Přes chytrý telefon často přistupujeme na sociální sítě – měli bychom si ale hlídat, jaké informace veřejně sdílíme. Nedoporučujeme uvádět své osobní údaje, virtuální svět se pak snadno přenese do reality. Jako příklad takového ohrožení se uvádí příběh dívky, která pomáhala své babičce počítat celoživotní úspory a zveřejnila fotku hromady bankovek – ještě ten den si pro peníze přišli maskovaní lupiči, protože z dívčina profilu zjistili adresu. Ať už se příběh stal, nebo ne, plyne z něj ponaučení, které má hlavu a patu.


10.    Koukejte na cestu
Na závěr si neodpustíme podotknout, že při používání mobilního telefonu byste se měli rozhlížet kolem sebe, zejména při přecházení silnice, ale i na chodníku, abyste třeba nenarazili do sloupu nebo nezapadli do kanálu bez víka. A rozhodně byste neměli koukat na jeho displej, když právě řídíte. Doufáme, že to je pro vás stará známá písnička!

 

Tagy:

bezpečnost