zpátky

Kdo a proč prodal zlatou olympijskou medaili? 4 příběhy

Olympijské hry jsou pro většinu sportovců vrcholem kariéry. Magická aura olympiád přitahuje diváky i sponzory a sportovce často vybičuje k životním výkonům. Odměnou za tvrdou dřinu na tréninku je pak těm úspěšným nejen obdiv fanoušků a případné sponzorské dary, ale taky medaile z cenných kovů. Po skončení kariéry se však mnozí sportovci rozhodnou svou nejcennější medaili prodat. Za kolik a jaký mají důvod?


Ed Belfour – zlatá medaile z OH v Salt Lake City 2002
Kanadský hokejový brankář prodal zlatou olympijskou medaili začátkem letošního roku. Proč? Oficiální verze zní, že potřebuje peníze na rozjezd podnikání. Údajně chce spolu se synem rozjet vlastní lihovar a vyrábět whisky. Medaile se v aukci nakonec prodala za necelých 35 tisíc dolarů, což je něco přes 800 tisíc korun. Zlí jazykové ale tvrdí, že Belfour žádné podnikání rozjet neplánuje a peníze potřebuje proto, že je zkrátka a jednoduše švorc.


Vladimir Kličko – zlatá medaile z OH v Atlantě 1996

Ukrajinský boxer Vladimir Kličko vydražil svou zlatou medaili před čtyřmi lety. Cena se vyšplhala na 1 milion amerických dolarů, v přepočtu tedy neznámý kupec zaplatil za medaili víc než 23 milionů korun. Výtěžek z prodeje věnoval Kličko na charitativní projekty pro děti, kterým se spolu s bratrem věnují pod hlavičkou nadace Klitschko Brothers Foundation. Nutno dodat, že neznámý kupec sice za medaili zaplatil, ale hned po dražbě oznámil, že chce, aby si ji Vladimir Kličko nechal.


Lukáš Pollert – zlatá medaile z OH v Barceloně 1992 a stříbrná medaile z OH v Atlantě 1996
Bývalý vodní slalomář a současný lékař prodal obě olympijské medaile za 150 tisíc korun. Utržené peníze věnoval organizaci Drop In, která pomáhá drogově zavislým. A proč medaile prodal? „Tímhle aktem jsem dal najevo, že olympiáda pro mě není důležitá,“ říkal tehdy.


Otylia Jędrzejczak – zlatá medile z OH v Athénách 2004
Polská plavkyně už před účastí na olympiádě oznámila, že pokud získá medaili, prodá ji a peníze věnuje na charitu. Její zlatá trofej za vítězství v kategorii 200 metrů motýlek se v přepočtu vydražila za necelé dva miliony korun. Peníze šly na pomoc dětem nemocným leukémií.
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas

Tagy:

medaile