zpátky

Platební karty: slovníček pojmů

Kolem platebních karet létá spousta pojmů. Když už člověk zjistí, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, vypadnou na něj NFC platby či PayPass. Proto jsme pro vás připravili malý karetní slovníček.


Debetní karta
  – platební karta, kterou standardně dostanete ke svému běžnému účtu, umožňuje čerpat peníze až do výše zůstatku na vašem účtu včetně povoleného přečerpání (nebo do výše daného limitu, například denního či týdenního).


Kreditní karta  – platební karta, se kterou čerpáte peníze ze svého kreditního účtu a pokud už vám na účtu nezbývají žádné prostředky, můžete čerpat předem schválený úvěr. S kreditní kartou je většinou spojené určité bezúročné období, které je třeba v mBank až 54 dní. Zároveň má kreditní karta stanovenou minimální měsíční splátku úvěru.


Předplacené karta – je předem nabita určitou částkou, slouží jako náhrada hotovosti. Některé z předplacených karet lze znovu nabíjet, jiné jsou pouze jednorázové.


Charge karta – jde o formu kreditní karty. Vyznačuje se tím, že v případě charge karty nelze úvěr splácet postupně, ale musí být splacen celý a do konkrétního data.


Embosované karty – jedná se o provedení platební karty s reliéfním (vystouplým) písmem. S její pomocí můžete vybírat peníze z bankomatu a platit v kamenných i internetových obchodech, je akceptována po celém světě.


Indentované (neembosované) karty – od embosovaných se liší tím, že je hladká, bez vystouplého písma. U nás si s jejím načtením poradí všechny platební terminály, v zahraničí se ale může stát, že vám ji nevezmou.


PayPass – systém bezkontaktní platby společnosti MasterCard, při kterém není nutné vkládat platební kartu do platebního terminálu, stačí před čtecím zařízením kartou pouze „mávnout“.


PayWave – podobný systém bezkontaktní platby, jen od společnosti VISA.


Technologie NFC – bezdrátová technologie (Near Field Communication) umožňuje provádět bezkontaktní platební transakce například přes mobilní telefon. Ještě není užívána plošně, ale mobilní platby, které fungují díky této technologii, už se začínají rozšiřovat.


POS (platební) terminál – elektronické zařízení, díky kterému můžete platit v obchodech bezhotovostně svou kartou (debetní i kreditní). Do některých je třeba kartu vložit, jinými kartu protáhnete a ty nejmodernější fungují bezkontaktně – k těm stačí kartu přiložit nebo jí před terminálem mávnout.


CVC/CVV kód – kontrolní verifikační kód na zadní straně platební karty, zpravidla trojčíslí. Slouží pro ověření karty při online platbách. CVC označení používají karty Master Card, CVV karty VISA.


Skimming – podvodné jednání, při kterém pachatel zkopíruje údaje z magnetického pásku na platební kartě a ty pak nahraje na novou padělanou platební kartu.


Phishing – podvodná technika na internetu, při které pachatel získává vaše hesla a třeba čísla platebních karet. Používá k tomu falešnou identitu, vydává se například za e-shop, instituci, úřad, přítele na Facebooku a podobně.


Pharming – podobná technika podvodná technika na internetu, pachatel ale získá přístup k vašemu účtu díky přesměrování skutečného webu banky na podvodnou stránku. Přesměrování způsobuje virus, který přepíše vaši IP adresu.