zpátky

10 tipů jak finančně přežít začátek školního roku

Začátek školního roku obvykle dokáže udělat v peněžence rodičů pořádný vítr. Jak výdaje spojené s nástupem ratolestí do školních lavic snížit? Sepsali jsme pro vás deset praktických a jednoduchých tipů.


Nakupujte s předstihem, nebo naopak počkejte
Bezprostředně před a těsně po začátku školního roku šroubují obchodníci ceny nahoru. Nejlepší je proto školní brašny, penály, sešity a další pomůcky koupit buď začátkem prázdnin (což už teď nestihnete), nebo naopak počkat až opadne zářijová nákupní hysterie a ceny půjdou dolů.


Srovnávejte ceny
Internet naštěstí nabízí rychlou možnost srovnání cen. Úplně stejný školní batoh se Spider-manem bude mít na skladě hned několik e-shopů. Vy si jen vyberete ten nejlevnější.


Zkuste internetové aukce a bazary

Na diskuzních fórech typu Modrý koník nebo Mimibazar najdete spoustu nabídek použitých a zánovních školních potřeb, které vašim dětem mohou velmi dobře posloužit a vám ušetří peníze.


Počkejte, co budou děti skutečně potřebovat

Počkejte, až děti přijdou ze školy se seznamem skutečně potřebných věcí. Pokud nakoupíte velké množství školních potřeb předem, může se stát, že děti třeba čtvrtinu nebudou potřebovat vůbec a vy peníze utratíte zbytečně.


Poptejte se u známých, kteří mají starší děti
Zatímco čtvrťák může být nadšený z penálu s Batmanem, páťák může říct, že Batman je pro prcky a rozhodně se s ním už ve škole nehodlá ztrapňovat. Pokud máte mezi známými někoho, kdo má staršího školáka, než je ten váš, poptejte se, zda nemá nějaké podobně „trapné“ školní pomůcky, které by ten váš využil.


Pozor na rádoby výhodné balíčky školních potřeb

Na první pohled skvělá nabídka – objemný balík pastelek, fixek, bloků, desek a sešitů za výhodnou cenu. Obchodníci ale do podobných výhodných školních balíčků často zařadí i věci, které školák vůbec nikdy nevyužije a vy je koupíte úplně zbytečně.


Připlaťte si za kvalitu
Pořiďte dětem raději kvalitní školní brašnu, která jim vydrží i několik let, než o něco levnější nekvalitní tašku, která se za pár měsíců rozpadne, děti z ní budou bolet záda a nakonec stejně poběžíte do obchodu pro novou.


Nenechte se zviklat dětmi ani reklamou

Jako rozumný dospělý máte ve výběru školních pomůcek poslední slovo. Nenechte se od dětí přesvědčit, že potřebují přesně tenhle nejdražší sáček na bačkory, protože jinak prostě do školy nepůjdou. Stejně tak se nenechte zviklat reklamou, ale dejte při nákupu spíš na selský rozum nebo rady odborníků.


Učebnice z antikvariátu

Učebnice nemusí být vždy zbrusu nové, ale můžete se po nich poohlédnout v kamenných nebo internetových antikvariátech. Máte-li použité učebnice z loňského školního roku, můžete je tamtéž zkusit prodat.


Získejte slevu 1000 Kč na školní potřeby díky mBank
Potřebujete pořídit svým školákům nové pomůcky a nechcete zatížit rodinný rozpočet? Sáhněte po mPůjčce Plus. Je úplně na cokoli, bez vstupního poplatku a bez poplatků za předčasné splacení. Navíc teď ke každé půjčce získáte voucher na 1000 Kč do internetového obchodu Mall.cz (Mall.sk). O tisícovku levněji můžete pro školáky pořídit tablet, školní brašny nebo třeba koloběžku.
 

Kategorie:

Volný čas