zpátky

Specialistka mBank na hypoteční úvěry komentuje vývoj situace na hypotečním trhu

Hypoteční trh a úrokové sazby hypoték jsou v současnosti na svém historickém minimu. Jejich vývoj u nás i ve světě do značné míry ovlivnila americká hypoteční krize. Stručně a velmi zjednodušeně se dá říci, že v jejím centru stálo poskytování tzv. sub-prime hypoték.


Jedná se o poskytování hypoték často za vysokou úrokovou míru avšak s minimálním nárokem na bonitu klienta. Bankovní instituce spolu s investory rozjely neskutečný kolotoč hypotéčních úvěrů, domácnosti nakupovaly domy, bankéři a investoři profitovali z úroků a přitom si nikdo neuvědomoval, že se jedná o časovanou bombu. Domácnosti postupně nebyly schopné své hypotéky splácet a domy propadaly do rukou bank a investorů, kteří se snažili nemovitosti prodat. Jenže pravidla nabídky a poptávky jsou neúprosná a cena nemovitostí rapidně klesla, tudíž došlo ke zhroucení trhu s nemovitostmi a finanční instituce již nebyly schopné splácet své závazky. Následovaly i další negativní dopady, a tak americké hypotéky ovlivnily ekonomickou situaci na celém světě.


„Český hypotéční pravěk“ sahá do roku 1995. Především kvůli velmi vysoké úrokové míře (11–12 %) a malým zkušenostem s touto formou financování bydlení u nás zpočátku nebyl o hypotéky přílišný zájem. Situace se začala pozvolna zlepšovat v roce 1999, kdy začal trend postupného snižování úrokové míry a objem poskytnutých úvěrů se stále zvyšoval. V roce 2008 ale dolehla americká hypotéční krize i na Českou republiku. Během následujících dvou let dochází ke značnému útlumu v této oblasti. Z důvodů ekonomické nejistoty zvolily bankovní instituce velmi defenzivní politiku poskytování úvěrů a začaly opět apelovat na bonitu klienta a jeho dokládání příjmů. Trvalo zhruba dva roky, než se tuzemský hypotéční trh opět stabilizoval a trend snižování úrokové míry si dál razil svou cestu.


 
Zdroj: www.hypoindex.cz


Úrokové sazby se nyní stále udržují na spodní hranici a pohybují se okolo 2 %.  Podle předních tuzemských odborníků nás v nejbližší budoucnosti výrazné zvyšování sazeb nečeká. Došlo k odeznění ekonomické krize, k uklidnění domácností a zlepšila se i situace na trhu práce. Ekonomické předpovědi už mluví o mírném růstu objemu poskytnutých úvěrů.


„Průměrná úroková sazba na hypotečním trhu se dostala na historické minimum 2,05%. Už dva měsíce (květen, červen) si drží tuto hranici, banky poskytují rekordní objemy nových úvěrů. Takto nízké sazby dovolují zájemcům o hypotéku si půjčit víc, vyšší LTV a své naspořené prostředky využít na vybavení domácnosti apod.,“ komentuje produktová manažerka hypotečního úvěru Martina Holúbková a dodává:


„Cena zdrojů na bankovním trhu však mírně roste a některé banky už přistoupily ke zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů s delším obdobím fixace. My jsme však úroky na mHypotéce Light snížili a začínáme na garantované sazbě 1,69% p.a. při tříleté fixaci. Pokud velké banky zvyšují sazby, ukazuje se přesně rozdíl obchodního modelu. Online banky mají mnohem nižší náklady než ty velké, a protože nemají zvýšené náklady jako ty velké, tak je samozřejmě nepřenášejí na klienty formou poplatků nebo vysokých úrokových sazeb. Během letošního roku očekáváme nízké úrokové sazby, avšak v průběhu podzimu je pravděpodobné mírné snížení sazeb z důvodu marketingových akcí jednotlivých bank.“
 

Kategorie:

Produkty