zpátky

Jak předejít vybílení vašeho konta

Ukrást peníze z účtu je těžší než z peněženky, ale není to nemožné. Někteří z nás to navíc zlodějům docela usnadňují. Přečtěte si, co dělat a nedělat, aby se k vašemu kontu nedostal nikdo cizí.


1.    Nikam si nepište PIN

To je úplně nejzásadnější pravidlo. Nepište si žádné přístupové údaje k vašemu bankovnímu účtu do mobilu nebo na papírek do peněženky. Jestli máte PIN napsaný na kartě, ihned se začněte stydět. Nepište si ho ani na 48. stránku v diáři. Prostě nikam. Těch pár čísel si jistě zvládnete zapamatovat.


2.    Při zadávání PINu u bankomatu zakryjte klávesnici rukou

Zdá se to zbytečné, ale nevyplatí se podceňovat situaci. Nechceme, abyste byli úplně paranoidní a podezřívali každého kolemjdoucího, že si brousí zuby na váš majetek. Nicméně zadávat PIN za pomoci obou rukou je to nejmenší, co pro své bezpečí můžete udělat.


3.    Nenechávejte svou kartu bez dozoru
Opsat si údaje na kartě zabere asi minutu. Její vyfocení může trvat nějakých 5 vteřin. Nákup na internetu ve výši 10 000 korun včetně výběru zboží se vejde do hodiny. Vaše zkažená nálada ale může trvat týdny.


4.    Nastavte si nízké limity
Abyste zmírnili následky případného zneužití karty, nastavte si rozumné denní limity pro výši transakcí a jejich počet. Máte-li účet u mBank, jednoduše to zvládnete udělat v internetovém bankovnictví následujícím způsobem: Po přihlášení klikněte na Moje finance – Karty – najeďte kurzorem myši na konkrétní kartu – objeví se nabídka, z níž zvolíte Limity.


5.    Nepište údaje o kartě na internet
K placení on-line používejte pouze ověřené platební brány. Narazíte-li na nějakou neznámou, nejprve si o ní něco přečtěte. Číslo karty, datum platnosti a ověřovací kód nikdy neposílejte nikomu e-mailem, po chatu nebo prostřednictvím SMS. Nepište je ani na papír. I když adresáta dobře znáte a věříte mu, nikdy nevíte, komu se hloupou náhodou může vaše zpráva dostat do rukou.


6.    Po odcizení kartu ihned zablokujte
Jakmile zjistíte, že u sebe kartu nemáte, zablokujte ji. V mBank pak kartu nemůžete ani znovu obnovit pro případ, že by si z ní pachatel opsal vše potřebné k nákupu na internetu.


7.    Hlídejte i sami sebe, abyste si konto nakonec nevybílili sami nezřízeným utrácením ;)
 

Kategorie:

Bezpečnost

Tagy:

mkonto