zpátky

Jak ušetřit na skvělou dovolenou?

Pokud hledáte zázračný recept, jak si během pár dní nastřádat dostatek peněz na luxusní tři týdny v pětihvězdičkovém hotelu pod palmami, tady ho nenajdete. Našetřit si peníze na cokoliv včetně dovolené prostě chvíli trvá. Nicméně pokud budete šetřit chytře, nemusí vás to nijak bolet ani omezovat. Zkrátka se vyvarujte neúsporného chování – třeba následujícího…


Hned jak budu mít čas, účet za telefon zaplatím
Z vlastní zkušenosti asi znáte, že víc času nemáme nikdy. A čas na placení účtů je obzvlášť nedostatková komodita. Zato čas na oblíbený seriál nebo krátkého šlofíčka k dispozici bývá. Jistě ale víte, že pokud neplatíte včas, hrozí vám finanční sankce. Třeba v případě pozdě uhrazeného vyúčtování za telefon jde až o několik set korun. Řešením je platit okamžitě nebo si nastavit trvalé platby či inkaso.


Sice to nepotřebuji, ale je to ve slevě!
Obchodníci velmi dobře vědí, že zákazníci chtějí mít pocit výhodné koupě. I proto jsou v obchodech neustále různé slevy. Kupte si jedno tričko a druhé dostanete zdarma. Zkuste si vždy před podobně výhodným nákupem položit otázku, zda danou věc skutečně potřebujete, nebo jejím nákupem ve skutečnosti místo šetření utratíte.


Jíst levněji často znamená také jíst zdravěji

Obložené bagety a sendviče, kterými řada z nás zahání hlad, často obsahují řadu nezdravých konzervantů, dochucovadel, hodně soli a málo čerstvého jídla. Zkuste si připravovat svačinu sami. Vlastní obložený chléb vás vyjde levněji než zabalený sendvič z velkovýrobny a navíc budete vědět, co jíte.


Nebuďte zbytečně pohodlní
Cestujete-li každý den do práce autem, propočítejte si, jestli se vám to vyplatí. Zkuste zlomit vlastní lenost a dejte občas šanci MHD nebo kolu. Pokud je automobil jediný dopravní prostředek, který můžete využít, zkuste se třeba domluvit se sousedy nebo kamarády, že budete jezdit do práce nebo za zábavou společně a o výdaje na cestu se podělíte.


Tma šetří peníze
Víte, kolik peněž měsíčně utratíte za elektřinu? Pokud jste to ještě neudělali, pořiďte si úsporné žárovky a dodržujte radu, kterou nás častovali babičky už v dětství – zhasínejte po sobě! Sami uvidíte, jak to vašim účtům za elektřinu prospěje.


Lednička je žrout
Náklady na chlazení a mrazení potravin mohou tvořit 10 – 20 % spotřeby energie celé domácnosti. Pokud chcete začít šetřit a máte starší ledničku, určitě se vám vyplatí investice do nového úsporného spotřebiče (ideálně energetické třídy A+++). Vzhledem k tomu, že lednička a mrazák patří k největším žroutům elektřiny, je návratnost vaší investice stoprocentně zajištěna.


Kam se zase poděly všechny ty peníze?
Vést si záznamy, kolik peněz a za co každý měsíc utratíte, se vám asi zdá jako zbytečná a otravná rada. Jenže funguje. Pokud na vlastní oči vidíte, za co a kdy utrácíte, možná zjistíte, že vám peníze z účtu ubývají z úplně jiných důvodů, než jste původně předpokládali. Třeba až moc utrácíte za oblečení nebo si dopřáváte moc drahá jídla v restauraci.


Dokonalý přehled o vývoji vašich financí včetně možnosti si naplánovat rozpočet dopředu vám pohodlně poskytne nástroj Správce financí v našem internetovém bankovnictví. Správce financí umožňuje nastavit si vlastní rozpočtové kategorie (oblečení, restaurace, benzin atd.) a díky tomu ihned vidíte, za co nejvíc utrácíte. A pokud je to možné, můžete se právě v takových kategoriích uskromnit a díky tomu ušetřit.
 

Kategorie:

Volný čas

Tagy:

Dovolená