zpátky

Pozor na nebezpečné přílohy ve formátu ZIP!

mBank varuje před falešnými e-maily, ve kterých podvodníci předstírají, že zasílání elektronický výpis z bankovního účtu.


Hackeři začali znovu rozesílat podvodné e-maily. Tentokrát odesílají elektronickou poštu informující o výpisu z účtu s přílohou ve formátu „zip“. Adresa odesílatele, která je uvedena v e-mailové adrese, vypadá jako e-mailová adresa banky. Ve skutečnosti je to adresa jednoho ze serverů používaných k odeslání nevyžádané pošty.
Obsah přílohy vypadá, jako by byl ve formátu PDF / CSV / html. Ve skutečnosti je to spouštěcí soubor formátu „exe“, který po spuštění infikuje klientský počítač nebezpečným malwarem. Následky viru se mohou lišit, ale obvykle dochází k nestandardnímu chování prohlížeče při přihlášování do internetového bankovnictví (zobrazí se netypická zpráva o prodloužené době přihlášování do internetového bankovnictví), žádost o nové vložení přihlašovacích údajů (identifikační číslo a heslo), nebo informace o zaslání autorizační SMS zprávy a následně zadání kódu. Takto získané údaje pak mohou být zneužity k neoprávněným finančním transakcím na bankovním účtu.


Níže uvádíme příklad podvodného e-mailu:

Dobrý den,
děkujeme Vám za využívání služeb mBank. V příloze zasíláme výpis za minulý měsíc v požadovaném formátu (HTML, PDF nebo CSV). Chcete-li změnit formát výpisu nebo zrušit zasílání, je nutné vyplnit  žádost "Elektronické výpisy" v internetovém bankovnictví mBank.
Splňte si své sny s akční nabídkou hotovostního úvěrů mPůjčka s garantovanou úrokovou sazbu nižší než nejnižší. Peníze poskytujeme:
- k jakémukoli účelu
- bez zbytečných formalit
- do 15 minut

Chcete-li získat mPůjčku, požádejte o ní v době od 12.08. do 31.10.2014.
Tento e-mail je pouze informativní a nepředstavuje nabídku ve smyslu občanského zákoníku. Poskytnutí úvěru je podmíněno pozitivním vyhodnocením záznamů v Bankovním a Nebankovním registru informací CBCB. Podrobnosti o pravidlech akce na www.mbank.pl/mPůjcka
S pozdravem,
tým mBankPřipomínáme, že originální dokumenty zasílané mBank jsou vždy odeslány uživateli ve zvolené formátu a nikdy ve formě komprimovaných souborů ZIP.


Pokud obdržíte podezřelý e-mail, prosím, postupujte podle následujících pokynů:
-v žádném případě neotvírejte přílohu. Pokud přílohu otevřete, s velkou pravděpodobností se Vám do PC nainstaluje škodlivý software a ani aktualizovaný antivirusový software nemusí škodlivý software najít. Nejjistější cestou pak je pouze přeinstalovat operační systém PC;
- přepošlete podezřelý e-mail na adresu: spam@mbank.pl;
- kontaktujte  mLinku na tel. č. 844 777 000  nebo +420 246 017 777 pro volání ze zahraničí;


Vyzýváme k opatrnosti, pokud se zobrazí nějaké neobvyklé zprávy, neotvírejte podezřelé přílohy, a to zejména pokud je neočekáváte.

Tým mBank
 

Kategorie:

Bezpečnost

Tagy:

bezpečnost