zpátky

mBank, první banka v ČR s blogem

Některé věci se dají odhadnout. K vepřuknedlu patří zelo, v množině ponožek je vždycky aspoň jedna lichá, Leoš Mareš nepřijde ve škodovce a banka je odcizená instituce, která se s lidmi baví jen pokud mají na kontu pár milionů. A rozhodně nemá blog. Nu, ta poslední dvě tvrzení už neplatí. Vítejte na blogu mBank.

Dalo by se říci, že už jsem bloger - veterán. Něco jako blog jsem měl na své stránce od roku 2000, tehdy ovšem bez komentářů. Blog byl nejdřív anglicky, později česky, od ledna 2004 na bloguje.cz, kde se tehdy vytvořila skutečně zajímavá komunita, a kde se dosud lidé díky svým blogům setkávají i mimo internet. Dělal jsem to i ono - studoval, pracoval, zamilovával se - a to všechno se na blogu odráželo, stejně jako moje aktuální nálady, hudební objevy a výlety do ciziny. Klasický deník nemám, a dozadu se moc často nedívám, ale když už na to přijde, blog je zajímavým archívem několika posledních let.

Co je ovšem docela nové, je psát blog firmy, instituce - a ještě ne ledajaké, ale rovnou hned banky. Ještě nedávno by se to zdálo i mně nemožné. Ale v létě tohoto roku jsem se dostal ke knize Naked conversations: how blogs are changing the way businesses talk with customers (Robert Scoble, Shel Israel) - která dobře ilustruje fakt, že blog firmy je vlastně dobrý nápad - tedy za předpokladu, že se chce se svými Klienty bavit. A protože - jak nejen díky tomuto blogu doufám brzy pochopíte - mBank je hodně odlišná od zaběhnutých představ o bance, mohlo se stát, že jsem kromě přípravy webových stránek dostal na starost také tvorbu blogu (v čemž mi budou ale pomáhat i další kolegové, abyste se dověděli i o jejich dojmech, tipech a nápadech) a v neposlední řadě i komunikaci na dalších serverech. mBank je otevřená: kritiku nemaže (nejde-li o vulgarity), ale naopak ji vítá, protože nám pomáhá se zlepšovat. Naším cílem není jen získat zákazníky, ale vytvářet banku pro ně - tak, aby v tomto snažení měli svůj podíl. Pracujeme na projektu banky, jakou jsme si sami přáli: bez poplatků za příchozí či odchozí platby, s vedením konta zdarma, nejlepším spořícím účtem na trhu či vždy dostupným elektronickým bankovnictvím, které funguje spolehlivě a pohodlně... A to jsme teprve u toho úplného základu - vychytávek bude následovat mnohem víc, a o některých se budete moci dočíst zde na blogu už za pár dní.

A ještě jedna osobní poznámka. Nepracoval jsem dřív ve velké firmě a ani jsem nechtěl. Měl jsem za to, že existuje-li někde HR oddělení, a definují-li se hodnoty firmy, není to místo pro mě. Ale mBank mě zatím přesvědčuje, že to jde, a že i ty hodnoty mají svůj smysl (a naši šarmantní HR manažerku bych rád přesvědčil, aby taky napsala na blog ;) Takže tolik pro úvod, brzy se toho dovíte víc - a když mi budete něco chtít, pište na mail, zde do komentářů nebo na fórum, které bude spuštěné během tohoto týdne. Čekali jsme na moderní banku bez poplatků hodně dlouho, ale už je to skoro tady. Všichni kolem dělají, co můžou, abychom mohli vše spustit co nejdřív. Slibujeme, že budeme jiní - což je obtížnější cesta, a je možné, že se nám nevyhnou komplikace. Ale věřím, že to zvládneme :)

Zapište si do svých čteček RSS kanál našeho blogu: http://www.mbank.cz/blog/feeds/feed.xml Tak budete mít vždy aktuální informace o tom, co se v mBank děje :)

Adam Zbiejczuk Adam Zbiejczuk / mBank
1. bankovní bloger v ČR
adam.zbiejczuk -at- cz.mbank.eu

Kategorie:

Ze života banky