zpátky

Můj pohled na nový sazebník

mKonto premerte Když jsem se dověděl, že mBank zavede poplatky za výběr z bankomatu a za převody mimo mBank, rozčílil jsem se. K mBank jsem šel kvůli tomu, že nemá poplatky za základní věci. Pak jsem si ale prostudoval sazebník a položil na mFóru několik dotazů. Po prostudování mé transakční historie jsem dospěl k názoru, že se pro mě nic nemění.Poplatek za výběry z bankomatu je totiž navázán na celkový měsíční objem plateb kartou, respektive objem plateb všemi kartami majitele účtu (debetními i kreditními). Podrobně to popisuje následující tabulka:

tabulka

Někdo si řekne, že potřebného objemu plateb nedosáhne. Zde je pár tipů. Při nakupování na internetu dnes celá řada internetových obchodů umožňuje platbu kartou. Často za to také poskytují určité výhody (slevy na poštovném, atd.). Pokud se někdo bojí platit kartou na internetu, je zde elegantní řešení. mBank ke svým účtům eMax nabízí vydání platební karty s možností platit na internetu. Velkou výhodu internetového bankovnictví mBank je možnost okamžité změny limitů platebních karet včetně individuálního nastavení pro jednotlivé typy transakcí (výběr z bankomatu, platba u obchodníka, platba na internetu, ..). Ochránit proti případnému zneužití můžete kartu prostým snížením příslušného limitu na nulu. Před platbou stačí díky okamžitým převodům v rámci mBank převést na příslušný eMax určený k placení na internetu potřebnou sumu, zvýšit limity pro platbu (je-li to potřeba), zaplatit a případný zbytek peněz převést zpět.
Další tip může někomu připadat velice krkolomný. Přesto bych ho rád uvedl. Vyúčtování služeb telefonních operátorů se dnes nejčastěji platí formou jednorázového platebního příkazu. Jelikož je však od srpna omezen počet jednorázových platebních příkazů z mBank do jiné banky, tento postup odčerpává jeden příkaz. Z důvodu pravidelné změny variabilního symbolu u jednotlivých vyúčtování není možné požít trvalý příkaz k úhradě. Ačkoli je možné používat pro úhradu platbu formou inkasa, existuje alternativa, která navyšuje objem plateb kartou. Mobilní operátoři umožňují platbu vyúčtování za své služby prostřednictvím platební karty a to buď přímo na internetu, nebo prostřednictvím vybraných bankomatů. Takováto úhrada v bankomatu je započítávána jako platba kartou a tím pádem se započítává do celkového objemu plateb.
Ale někdy potřebuji hotovost, kartou nejde platit všude. Sám tankuji u LPG pumpy, kde karty neberou. Přesto se dá hotovost získat, aniž by člověk šel do bankomatu. Pomocí služby Cashback, kterou poskytuje dnes už celá řada obchodníků. Jejich seznam je uveden zde. Tito obchodníci také bývají označeni cedulí s logem Cashback včetně uvedení podmínek výběru. V čem spočívá? Při platbě kartou nahlásím sumu, kterou si chci vyzvednout, pokladní ji započítá do útraty a o tuto sumu se mi z účtu strhne více. Požadovanou sumu mi pokladní vyplatí v hotovosti. Obvykle bývá omezení, nejčastěji v stylu, minimální útrata 300,- Kč, maximálně možno vyzvednout v hotovosti 1.500,- Kč. Pro běžnou potřebu však toto bohatě stačí. Tímto způsobem pravidelně získávám hotovost, kterou pak platím za natankované LPG. Do celkového objemu plateb se počítá celá částka transakce včetně hotovosti.
Potřebný objem plateb kartou se dá ve většině případů dosáhnout mírnou změnou návyků. Jak se bude účtovat případně vzniklý poplatek? Až na konci měsíce. Při výběru nebude strženo nic a teprve na konci měsíce systém vyhodnotí celkový objem plateb kartou a počet provedených výběrů a podle toho odečte nebo neodečte poplatek. Zde je však nutno upozornit na jeden detail. Počítá se datum zaúčtování platby, ne datum jejího provedení na rozdíl od výběrů z bankomatu, které se berou podle data provedení. Zaúčtování pár dní trvá. Takže případné platby kartou provedené na konci měsíce se mohou zaúčtovat až v novém měsíci a počítají se do objemu plateb až v tomto novém měsíci.
Tímto způsobem se však budou účtovat jen případné poplatky za první tři výběry v měsíci. Poplatek za případný čtvrtý a každý další výběr v měsíci se bude účtovat jako dosud, t.j. ihned po výběru.

preax (mRada)
Více o mRadě zde.

Kategorie:

Aktuality