zpátky

Změny v Internetovém bankovnictví a systémech mBank, aneb Release

Vážení klienti,

mBank pro Vás připravila několik příjemných změn, které Vám pomohou lépe využívat naše produkty a internetové bankovnictví. A to už od 22. listopadu. Tímto dnem skončí třeba věčné téma: roční trvalý příkaz – ano nebo ne? Jiné funkčnosti se dotknou živnostníků a těch, kteří pracují s účetními systémy.

Kromě níže uvedených novinek upravujeme systémy na zavedení dalších produktů a funkcí. Co jsme tedy pro vás připravili?

 

 • Trvalý příkaz s roční periodicitou – k tomu asi netřeba podrobnějšího komentáře, od 22.11. je možné  v Internetovém bankovnictví využít trvalého příkazu s opakováním jednou za rok.
 • Upozornění při převodu ze spořicího účtu eMAX Plus – klient je před vykonáním platebního příkazu informován, že převod peněz je zpoplatněný dle aktuálního sazebníku mBank.
 • Podrobné informace v IB při zamítnutých převodech – nově se ve zprávách o zamítnutých platbách z vašich účtů (třeba při nedostatečném zůstatku) bude zobrazovat více detailů jako například číslo účtu odesílatele (tedy jestli šlo o mKONTO, eMAX,…) i příjemce a jméno/název příjemce. Platba tak bude lépe identifikovatelná.
 • Identifikace odesílatele platby ze společného účtu – v případě, že máte mKONTO dohromady dva, třeba s manželem/manželkou, můžete si nastavit aby bylo vidět, kdo z vás platbu odesílá (například dcera pozná, zda odesílatelem je matka či otec).
 • Export výpisu historie plateb z IB do ABO formátu – nově bude možné exportovat historii transakcí z internetového bankovnictví i do ABO formátu, který je používán v účetních systémech. Tato možnost bude přidána k existujícím PDF, CSV, HTML exportům. Služba bude přístupná pro všechny účty mKonto, eMAX, mBusiness Konto, atd.
 • Změny CSV výpisů transakcí z IB – na základě vašich připomínek jsme také upravili výpisy CSV formátu, aby je bylo možné naimportovat do dalších SW, došlo zejména k oddělení polí KS, VS, SS separátorem.
 • Vymazání nepotřebných nul v symbolech KS, VS, SS v historii transakcí ve  výpisech CSV formátu - Dnes, když není v platbě zadán některý ze symbolů KS, VS, SS, doplňují se pak v historii transakcí místo nich nuly, nově se nuly zobrazovat nebudou. To samé bude platit i pro další typy výpisů v Internetovém bankovnictví – nejen CSV, ale i HTML a PDF formáty.

Následující funkce budou nabízeny po aktualizaci Podmínek pro zakládání a vedení firemních účtů v mBank, která se nyní připravuje.

 • Autorizace plateb přes více osob – platí pro mBusiness účty po aktivaci služby. Například každý, kdo má ve firmě přístup k účtu, bude mít nastaveny dva autorizační limity. Do výše prvního limitu může neomezeně disponovat prostředky na účtu sám, do výše druhého limitu může s platbami nakládat pouze s autorizací druhé osoby. Příklad: Disponent účtu má nastavené autorizační limity na 5.000 Kč a 10.000 Kč.
  • Situace A: Pokud tento klient zadá platební převod na částku 4.000 Kč, platba bude realizována bez dodatečného potvrzení další osobou.
  • Situace B: Pokud tento klient zadá platební převod na částku 7.000 Kč, tato platba, která je již schválena první osobou, musí být dodatečně autorizována další osobou s odpovídajícími limity.
  • Situace C: Pokud tento klient zadá platební převod na částku 15.000 Kč, tato platba je zařazena k 1. autorizaci, je nutné tuto platbu dodatečně autorizovat další/dalšími osobou/osobami s odpovídajícími limity. 
 • Hromadná autorizace plateb – týká se podnikatelů po aktivaci služby. Bude možné potvrdit až dvacet plateb najednou, výhoda je například v tom, že není potřeba zadávat dvacetkrát SMS kód, ale jen jednou.
 • Import plateb z účetního systému do Internetového bankovnictví přes ABO formát – služba bude přístupná pouze pro mBusiness účty po aktivaci služby. Ocení všichni, kteří s ABO formátem v účetních systémech pracují.

Na případné dotazy k výše uvedeném změnám bude průběžně odpovídat náš produktový tým

Pavla Renčínová Pavla Renčínová / mBank
tisková mluvčí
pavla.rencinova -zavináč- cz.mbank.eu