zpátky

eMAX + eMAX Plus = mSpoření!

V pondělí vstoupily v platnost nové Obchodní podmínky a Sazebník a ptali jste se, kdy si budete moci založit nový eMAX Plus. Kdo si tipnul středu 18. března, měl pravdu. Jaké změny nás čekají? Vše vysvětluje Peter ve svém příspěvku. Čtěte dál – vyplatí se to.

Od zavedení eMAXu a vstupu mBank uplynulo téměř šestnáct měsíců, během nichž se změnilo mnohé. eMAX přinesl velký impuls do českého bankovnictví, kde až na čestné výjimky podobný spořící účet téměř neexistoval. Dnes spořící účty nechybí v nabídce téměř žádné banky a návrat jejich popularity je nepochybným trendem. Zároveň se ale kvůli celosvětové situaci měnily sazby na mezibankovním trhu a to směrem dolů. Co dělat v takové době?

Znovu jsme se zamysleli nad tím, co naši Klienti čekají od spořícího účtu. Měli jsme již také pro toto přemýšlení dostatečné množství zkušeností z uplynulých měsíců a tak jsme si dohledali data pro různé užitečné statistiky. Zjistili jsme, že většina peněz je stabilní a příliš často se s nimi neoperuje. Vysoký úrok jste nám jako důležitý faktor pro vaše rozhodování připomínali dost nahlas sami.

Přinášíme vyšší úrok

Jak tedy bude fungovat eMAX Plus? Parametry jsou následující:

  • výborný úrok 2,8% p. a. na každou vloženou korunu
  • žádný povinný minimální vklad, žádná pásma
  • možnost zřízení až 4 účtů eMAX Plus (a samozřejmě jejich individuální pojmenování)
  • 1 šablona plateb pro realizaci převodů, kterou můžete kdykoliv zdarma měnit
  • neomezené množství bezplatných příchozích plateb měsíčně
  • 1. odchozí platba měsíčně z každého z účtů eMAX Plus zdarma
  • 2. a každá další odchozí platba v rámci kalendářního měsíce za poplatek

Řada parametrů je zachována ze stávajícího eMAXu, ještě více se však podobá mBUSINESS eMAXu. Protože je určen pro dlouhodobé spoření, nebude k němu možné získat platební kartu. Stejný důvod má zavedení limitu jednoho provedení šablony měsíčně zdarma. Podle našich zjištění to ve velkém množství případů vypadá přesně takto – jedna i méně odchozích plateb z eMAXu v průměru za měsíc. Jestli tedy toto omezení umožní zvýšení úroku (protože pohyb peněz je odhadnutelnější), proč toho nevyužít?

Někteří z vás budou jistě namítat, že eMAX Plus je de facto měsíční termínovaný vklad. I navzdory omezení na jednu debetní operaci měsíčně si však eMAX Plus ponechává nespornou výhodu a rozdíl – nemáte předepsáno datum, ve kterém onu debetní operaci můžete vykonat. Jestli tedy u 1M terminovaného vkladu můžete s prostředky disponovat kupříkladu vždy 15., u eMAXu Plus převod vykonáte v situaci, kdy to budete skutečně potřebovat, prvního, desátého, ale klidně i jednatřicátého. A prvního můžete vykonat převod další... Nehledě na to, že účty eMAX Plus můžete mít až 4, což vaše možnosti dále zvyšuje. Tím ale libovolné nakládání s účtem nekončí - peníze můžete samozřejmě převádět kdykoliv chcete, tyto transakce jsou ale už poté zpoplatněny.

Nejlepší kombinace – eMAX Plus + eMAX + mKONTO

Zavedení eMAXu Plus znamená přeskupení našich účtů a způsobu, jak je nejúčelněji využívat. S tím souvisí také další změny v úrokovém lístku.

eMAX Plus je novým „spořákem“ v jeho pravém smyslu slova. Až na 4 účtech můžete mít uloženy právě prostředky určené ke dlouhodobějšímu spoření a ne ke krátkodobé spotřebě. Při úroku 2,8% p. a. je to zároveň jeden z nejlépe úročených spořících účtů na trhu a z každého eMAXu Plus si své peníze, nebo jejich část, můžete jednou měsíčně převést bez poplatku. S otevřením nebo správou eMAXu Plus nejsou spojeny žádné poplatky a můžete si ho zřídit samostatně, nebo v kombinaci s mKONTEM, eMAXem, nebo oběma zároveň. Stávajícím Klientům stačí se zalogovat do svého Internetového bankovnictví, přejít do části Moje žádosti a vybrat si žádost o produkty mBank – a tak si během chvilky z pohodlí domova založit nový účet bez dalších formalit. Potvrzení o založení vám následně dojde zdarma na korespondenční adresu.

eMAX se po těchto změnách stává účtem ideálním pro úschovu krátkodobých zdrojů, prostředků, které plánujeme použít v horizontu 4-8 týdnů. eMAX s platební kartou je ideální k úschově a správě prostředků, které využíváte k placení u obchodníků při běžných nákupech v rámci měsíce. Prostředky se vám budou úročit a zhodnocovat až do posledního momentu před jejich útratou. Nově je úrok na účtech eMAX stanoven na 1,3% p.a.

mKONTO i po současných změnách zůstává účtem pro správu každodenních financí, pro platby, výběry, převody, inkasa, SIPO atd. Je to zároveň stále jediný bezplatný účet s embosovanou (s vystouplým písmem) čipovou kartou na trhu, bez dodatečných podmínek, které klient musí pro získání uvedených výhod a parametrů splnit. Jelikož byl úrokový výnos pro klienta i dosud spíše zanedbatelný, rozhodli jsme se úrok snížit na nulu. V praxi 0,3%, 0,1% nebo 0%, při průměrném zůstatku v řádů tisíců, tvoří jenom jednotky, nebo desítky korun ročně. V případě trvalého zůstatku 10 tisíc korun je úrokový výnos při sazbě 0,3% p.a. cca 25 Kč (po zdnanění).

Nové úrokové sazby pro všechny účty platí od dnešního dne, tedy středy 18. března 2009. Informaci o uskutečněných změnách dostanou také všichni naši Klienti e-mailem v průběhu dneška a zítřka.

Aktualizace 19/03:

Nový účet si můžete založit z pohodlí domova a je aktivován automaticky - důvodem zamítnutí žádosti může být v zásadě pouze jiná probíhající žádost. V případě, že se liší stávající údaje Klienta v systémech mBank od zadaných v žádosti (např. přidaná nebo naopak chybějící korespondenční adresa), je třeba ruční posunutí žádosti - konkrétní člověk se na údaje podívá a zkontroluje, zda je vše v pořádku (může trvat od několika minut do několika hodin). Jediný případ, kdy dostanete poštou Smlouvu: pokud máte nyní pouze individuální účet a nyní žádáte o společný (nebo naopak). V tomto případě je nutné podepsat novou, odlišnou smlouvu a zaslat ji zpět.

Pokud chcete zrušit případné přebytečné eMAXy, pro zrušení účty lze buď zavolat na mLinku, nebo využít kterékoliv obchodní místo a nebo zrušení nahlásit korespondenčně. Využijte formulář Zrušení účtu (nesmí se jednat o poslední účet, na to je formulář Vypovězení smlouvy). Zrušení proběhne do 30 dní.

Aktualizace 20/03:

Vážení Klienti, pokud vás zajímá doplňující informace od generálního ředitele Jiřího Báči, najdete ji na fóru: eMAX+: o úrocích a odpovědnosti. Vzhledem k obrovskému množství žádostí jsou žádosti o účty zpracovány postupně, může to trvat až do jednoho dne. Také proto prosím není třeba volat na mLinku - i ta má jen určitou kapacitu a pokud voláte všichni, může se stát, že budete muset na spojení s operátorem počkat.

 

Peter Michajlov Peter Michajlov / mBank
vývoj produktů a služeb
peter.michajlov -zavináč- cz.mbank.eu