zpátky

Bezúročná půjčka - co to je a jak funguje

 

Půjčka bez úroku je pro mnohé lákadlem, jelikož splácíte jen to, co jste si skutečně půjčili. Žádné úroky vám nenabíhají. Ovšem to neznamená, že náklady jsou také zcela nulové. Jak funguje bezúročná půjčka? A komu se vyplatí?


 

Co je bezúročná půjčka?

Bezúročná půjčka je taková, která má úrokovou sazbu 0 %. Jejím ekvivalentem, pro lepší představu, může být běžná půjčka v rodině nebo mezi přáteli. Také se často označuje jako půjčka bez navýšení, jelikož z ní neplyne žádná odměna (úroky) za půjčení oproti klasické půjčce.

 Půjčka bez úroku není zcela zdarma

Bezúročný úvěr není ale úplně bez poplatků. Banky ji nabízejí ve výši kolem 10 000 až 40 000 korun a se splatností 12 až 24 měsíců. Předpokladem výhodných podmínek však bývá, že jde o vaši první půjčku zdarma v dané bance. Ta si však stále účtuje poplatek, který činí určené procento z půjčené částky, jako fixní poplatek.

V bance se častěji setkáte s pojmem bezúročné období, kdy například u kreditních karet máte dopředu smluvenou částku, kterou můžete vyčerpat. Pokud je pak vrátíte ve smluveném bezúročném období, neplatíte z těchto půjčených peněz žádné úroky.

 

 

Jak funguje bezúročná půjčka?

Půjčka bez úroku funguje jednoduše – půjčíte si peníze, které pak ve smluveném období musíte vrátit. Po tuto dobu vám z půjčky neplynou žádné úroky. Ovšem pokud peníze ve smluveném období nesplatíte, může vám začít naskakovat penále.


 

Potřebujete finanční prostředky navíc? Získejte peníze rychle, levně a na cokoliv u mBank.

Úvěry od mBank

 

 

Bezúročná půjčka od státu

Zejména v minulém století existovaly také bezúročné půjčky od státu, tzv. novomanželská půjčka či bezúročná půjčka pro mladé. Stát je v roce 1948 nabízel novomanželům ve výši 7 200 Kč a po narození prvního dítěte zrušil úročení. V 70. letech pak výše bezúročné půjčky od státu vyskočila až na 30 000 Kč.

Dnes již stát bezúročné půjčky nenabízí, i když před pár lety poskytoval půjčky s nejnižším úrokem pro mladé na vlastní bydlení. Minimální úroková sazba však nebyla nulová, ale byla stanovena na úroveň 1 %.

 

 

Bezúročný úvěr pro začínající podnikatele

Ještě začátkem roku 2023 stát nabízel malým a středním podnikatelům bezúročné úvěry na jejich investiční projekty v rámci programu Expanze. Půjčit si mohli až 45 milionů korun. Dnes již není možnost podání žádosti.

V současnosti mohou bezúročný úvěr od státu získat malé a střední firmy v uhelných regionech (program Úvěr transformace), sociální podniky na financování projektů k zahájení nebo rozvoji podnikatelské činnosti (program S-podnik) a pražské firmy k financování projektů zaměřených na úsporu energií (program ENERG). Tyto bezúročné půjčky pro podnikatele zaštiťuje Národní rozvojová banka.
 

Děkujeme o váš zájem o bezúročnou půjčku od mBank. Rádi bychom vás informovali, že tento úvěrový produkt se již v nabídce nenachází. Nicméně, i nadále nabízíme řadu jiných úvěrových produktů, které vám můžou vyhovovat. 

Úvěry od mBank

 

 

 

tým mBank

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Produkty