Šifrování elektronických výpisů

V mBank můžete využít služby zasílání elektronických výpisů v šifrované podobě, díky čemuž informace obsažené ve výpisech k účtům a kreditním kartám budou ještě bezpečnější.

Pokud se rozhodnete využít této služby, na vaši emailovou adresu registrovanou v bance budeme, podobně jako dosud, posílat emaily obsahující dokument ve vybraném formátu: pdf nebo csv, ale v zašifrované formě. K otevření souborů bude potřebné heslo, které si nejdříve nastavíte v internetovém bankovnictví.Služba je bezplatná a z důvodu vyšší bezpečnosti bude v průběhu roka 2022 automaticky nastavená všem klientům

Šifrování elektronických výpisů vychází z dobré praxe a doporučení v oblasti bezpečnosti a je zároveň velmi užitečná pro všechny, kteří dbají maximální opatrnosti při přístupu ke svým financím.

 

 

Jak zapnout službu zasílání elektronických výpisů v šifrované podobě pro účty a kreditní karty?

Aby vám začaly chodit elektronické výpisy v podobě šifrovaných, přihlaste se do svého internetového bankovnictví, vyberte Nastavení (ikona ozubeného kolečka v pravém horním rohu) a v sekci Zabezpečení zvolte Šifrované dokumenty.

Na tomto panelu můžete nejenom službu zapnout, případně vypnout, ale i nastavit nebo změnit heslo, případně ověřit platnost aktuálního hesla či hesel předchozích.

 

Panel nastavení - zapnutí služby šifrované výpisy

 

Šifrované výpisy - nastavení parametrů

 

Formáty souborů s výpisy

Po zapnutí služby se nezmění způsob předávání výpisů – nadále budete dostávat výpisy emailovou zprávou. Stejně jako dosud budete dostávat výpisy ve zvoleném formátu.

Nezmění se ani údaje obsažené ve výpisech, které budou, stejně jako dosud, obsahovat informace o zůstatku a všech transakcích na účtu, nebo uskutečněných danou kartou.

Novinkou je příloha emailu. Ke zprávě bude připojen zašifrovaný soubor typu Secure PDF, který otevřete zadáním hesla. Heslo jste si nastavili v internetovém bankovnictví. Tenhle soubor bude obsahovat samotné soubory s výpisy.

 

 

Jak otevřít šifrovaný výpis v mobilu?
  • Přílohu je možné otevřít pomocí aplikace Acrobat Reader (klikněte na 3 tečky vpravo nahoře - zvolte Attachements - zobrazí se přílohy), nebo Foxit PDF Editor (klikněte na prvou ikonu vlevo dole, poté v horní liště najděte sponku a zobrazí se přílohy).

 

 

Jak otevřít zašifrovaný výpis v počítači?
  • Pokud máte nastavené zasílání výpisů ve formátu PDF, chodí vám ke každému z účtů a produktů vlastní příloha. V takovém případě soubor otevřete a zadejte heslo, soubor není potřeba stahovat.
  • V případě, že máte nastavené zasílání výpisů ve formátu CSV, dorazí vám jedna zašifrovaná PDF příloha s názvem „šifrovaná příloha“. Tehdy je potřeba soubor nejdříve uložit do vašeho počítače a otevřít jej v programu Adobe Acrobat Reader nebo Foxit PDF Reader (nikoliv v prohlížeči nebo mobilním telefonu). Do příslušného pole zadejte heslo a následně se vám po levé straně ukáže šedá lišta, ve které klikněte na kancelářskou sponku. Po kliknutí na sponku se vám ukáže zaslaný výpis ve formátu CSV.
  • Změnu zasílaného formátu výpisů si můžete jednoduše změnit v internetovém bankovnictví – Moje finance – Služby – Nabídka služeb – Změna elektronických výpisů

 

 

Možnost otevírání starších výpisů v zašifrované podobě a změna hesla.

Pro otevření zašifrovaného výpisu bude nezbytné heslo nastavené v internetovém bankovnictví v době zapnutí služby. Protože heslo je možné kdykoliv měnit, a tak často, jak potřebujete, vždy musíte pro otevření zašifrovaného souboru použít takové heslo, které bylo platné v době generování výpisu bankou.

Například: pokud je dnes 1.10.2016 a potřebujete otevřít výpis z 1.8.2016, musíte použít heslo, které bylo platné k 1.8.2016.

Připomínáme, že historii hesel si můžete zobrazit po přihlášení do internetového bankovnictví na panelu Nastavení (ikona ozubeného kolečka v pravém horním rohu), pod položkou Šifrované dokumenty v sekci Zabezpečení.

Pro přístup k historii hesel bude vyžadována autorizační SMSka nebo mKlíč.

 

 

 

 

Související odkazy