zpátky

Jak funguje kontokorent aneb vše, co potřebujete vědět o povoleném přečerpání

Kontokorent

 

Život každou chvíli přináší nečekané situace – přijde vám pozdě výplata nebo se z ničeho nic rozbije pračka. Pro takové případy se hodí mít finanční rezervu, kterou vám zajistí kontokorent. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o tzv. povoleném debetu.

 

 

Co je kontokorent?

Kontokorent neboli kontokorentní úvěr je doplněk k běžnému účtu, který vám umožňuje jít se zůstatkem do minusu. Slouží tak jako finanční rezerva, která se zpravidla využívá k úhradě nečekaných výdajů v řádu tisíců korun.

 

Jaké jsou výhody kontokorentního úvěru?
K hlavním výhodám kontokorentu patří, že:

 • vám zajistí finanční rezervu, kterou budete mít kdykoli a na cokoli k dispozici,
 • o něj stačí zažádat jednou,
 • ho lze čerpat opakovaně bez dodatečného papírování,
 • se splácí automaticky připsáním peněz na běžný účet.

 

 

 

Jak funguje kontokorent?

Kontokorent je zjednodušeně řečeno typ úvěru. Funguje na principu tzv. povoleného debetu – ten určuje částku, kterou můžete na svém běžném účtu čerpat do minusu.

Od chvíle, kdy vám banka kontokorent jednou schválí, jej lze opakovaně čerpat do předem stanoveného limitu, a to bez jakýchkoli dalších žádostí.

Peníze z kontokorentu představují bezúčelový úvěr. Na co je využijete, je tedy čistě na vás.

 

 

 

Jak nastavit kontokorent?

Zřízení kontokorentu nebývá u většiny bank nic složitého. Než ale podepíšete smlouvu, dejte si pozor na další podmínky a poplatky s kontokorentem spojené. Jednotlivé banky vám mohou účtovat poplatky za:

 • zřízení kontokorentu,
 • vedení kontokorentu,
 • změnu limitu,
 • transakce během čerpání kontokorentu.

POZOR: Při výběru kontokorentu zhodnoťte i podmínky, za kterých si u banky můžete sjednat běžný účet. Pokud bude s jeho využíváním spojena řada poplatků, ani výhodný kontokorent se vám u takové banky nemusí vyplatit.

 

Kontokorent při založení účtu
Kontokorent se nejčastěji zřizuje při založení běžného účtu. Můžete si ale o něj zažádat i dodatečně:

 • online,
 • prostřednictvím zákaznické linky,
 • na pobočce.

 

 

 

Jak splatit kontokorent?

Velikost splátky ani termín nejsou stanoveny. Běžně se kontokorent splácí sám připsáním jakýchkoli finančních prostředků na účet.

Běžnou podmínkou bank je, aby byl debet na účtu dorovnán alespoň jednou za určité období – zpravidla za jeden rok nebo za 6 měsíců.

 

 

 

Kontokorent úrok

Úroky platíte jen z vyčerpané částky a za dobu, kdy jste na účtu v záporných hodnotách. Výše úrokové sazby se u mRezervy pohybuje mezi 12,9 až 18,9 %.

Kontokorent se běžně čerpá jen pár dní v kuse. Proto i s vysokou sazbou zaplatíte úroky v řádu desítek korun.

TIP: Chcete kontokorent bez úroků a bez poplatků? Zřiďte si mRezervu Mini, díky které můžete čerpat až 1 000 Kč kdykoli a na cokoli.

 

 

 

Limit kontokorentu

Jednotná výše kontokorentu neexistuje. Banka ji stanovuje na základě bonity klienta a výše jeho měsíčního příjmu.

Běžnou horní hranicí je 100 až 150 tisíc korun. U jiných bank pak může výše kontokorentu odpovídat maximálně dvojnásobku nebo trojnásobku měsíčního příjmu žadatele. Na nejvyšší hranici se ale zpravidla dostanou jen opravdu bonitní klienti s dlouhodobě vysokými příjmy. Nejčastěji banky poskytují kontokorent ve výši 20 000 korun.

 

Jak navýšit kontokorent?
Banky stanovují limit kontokorentu individuálně. O navýšení mRezervy můžete požádat kdykoli prostřednictvím mLinky, na pobočce nebo v internetovém bankovnictví (aplikaci). Banka žádost nejprve posoudí a následně vás bude kontaktovat s případnou nabídkou. Danou nabídku je potřeba mít předem schválenou – tedy účet aktivně využívat.

 

 


Pro koho je kontokorent vhodný?

Máte-li stabilní měsíční příjem, ale obáváte se nečekaných výdajů, které by vás mohli dostat do finanční tísně, kontokorent vám poskytne potřebnou finanční rezervu a ušetří zbytečné starosti. Peníze budete mít vždy po ruce a s další výplatou rozdíl jednoduše dorovnáte.

Kontokorent je vhodné si zřídit, pokud máte pravidelné závazky, s jejichž platbou se nesmíte opozdit, jako je například:

 • nájem,
 • platba mobilních tarifů,
 • splátka hypotéky.

Kontokorent zajistí, že vaše trvalé platby odejdou včas, i když na účtu nebude dostatek finančních prostředků.

Potřebujete-li finance na delší časové období, kontokorent se kvůli vysokým úrokům nevyplatí. Sáhněte raději po půjčce, která vám nabídne mnohem příznivější podmínky a možnost splacení v řádu několika let, nikoli měsíců.

 

POZOR: Kontokorent je typ úvěru, tudíž v očích banky sníží vaši bonitu. Pokud plánujete žádat o půjčku nebo hypotéku, s jeho zřízením vyčkejte.

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Produkty