zpátky

Jak funguje kontokorent aneb vše, co potřebujete vědět o povoleném přečerpání

Kontokorent

 

Život každou chvíli přináší nečekané situace – v autě začne něco rachotit, dítě potřebuje nové brýle a pračka z ničeho nic vypoví službu. Tyto momenty připomínají, jak je důležité mít finanční rezervu pro nepředvídatelné výdaje, nebo alespoň plán, jak takové situace řešit. Jednou z možností je kontokorent. Přečtěte si, co vše potřebujete vědět o tzv. povoleném přečerpání.

 

 

Co je kontokorent?

Kontokorent někdy nazývaný také jako kontokorentní úvěr nebo povolené přečerpání, je služba k běžnému účtu, která vám umožňuje jít do minusu. To znamená, že si můžete půjčit peníze od banky a čerpat je z vlastního účtu, i když na něm momentálně nemáte dostatek vlastních prostředků. Slouží jako finanční rezerva. Zjednodušeně je kontokorent taková „půjčka do výplaty“.

 

Jaké jsou výhody kontokorentního úvěru?
K hlavním výhodám kontokorentu patří, že:

  • zajistí finanční rezervu, kterou budete mít kdykoliv a na cokoliv k dispozici,
  • o něj stačí zažádat jednou,
  • ho lze čerpat opakovaně bez dodatečného papírování,
  • se splácí automaticky připsáním peněz na běžný účet.

 

 

Jak funguje kontokorent?

Banka vám na základě vaší bonity (platební schopnosti) schválí limit, do kterého můžete jít do debetu (do minusu). Tento limit je vlastně obnos, který si od banky můžete půjčit. Úrok z kontokorentu se platí pouze z částky, kterou skutečně čerpáte, a to obvykle denně. Od chvíle, kdy vám banka kontokorent jednou schválí, jej lze opakovaně čerpat do předem stanoveného limitu. Peníze z kontokorentu představují bezúčelový úvěr. Na co je využijete, je tedy čistě na vás.

 

 

Pro koho je kontokorent vhodný

Máte-li stabilní měsíční příjem, ale obáváte se nečekaných výdajů, které by vás mohly dostat do finanční tísně, kontokorent vám poskytne potřebnou finanční rezervu a ušetří zbytečné starosti. Peníze budete mít vždy po ruce a s další výplatou rozdíl jednoduše dorovnáte.

Kontokorent je vhodné si zřídit, pokud máte pravidelné závazky, s jejichž platbou se nesmíte opozdit, jako je například:

  • nájemné,
  • platba mobilních tarifů,
  • splátka hypotéky

Kontokorent zajistí, že vaše trvalé platby odejdou včas, i když na účtu nebude dostatek finančních prostředků.

 

 

Kdy kontokorent není vhodný?

Potřebujete-li finance na delší časové období, kontokorent se kvůli vysokým úrokům nevyplatí. Sáhněte raději po půjčce, která vám nabídne mnohem příznivější podmínky a možnost splacení v řádu několika let.

 

 

Kontokorent pro studenty

Ke studentskému účtu mKonto #navlastnitriko, pro klienty od 15 do 18 let, nelze založit žádný z úvěrových produktů. Tedy ani studentský kontokorent. Ke dni 18. narozenin automaticky přechází tento účet na standardní mKonto, které má běžné možnosti využití, včetně otevření úvěrových možností.
 

 

Jak zřídit kontokorent?

Zřízení kontokorentu nebývá u většiny bank nic složitého. Než ale podepíšete smlouvu, dejte si pozor na další podmínky a poplatky s kontokorentem spojené. Jednotlivé banky vám mohou účtovat poplatky za:

  • zřízení kontokorentu,
  • vedení kontokorentu,
  • změnu limitu,
  • transakce během čerpání kontokorentu.

POZOR: Kontokorent je typ úvěru, tudíž v očích banky sníží vaši bonitu. Pokud plánujete žádat o půjčku nebo hypotéku, s jeho zřízením vyčkejte.

 

 

Kontokorent při založení účtu

Kontokorent se nejčastěji zřizuje při založení běžného účtu. Můžete si o něj zažádat i dodatečně na pobočce, prostřednictvím zákaznické linky a také si můžete jednoduše zřídit kontokorent online.

 

 

Kontokorent u mBank

Produkt povoleného přečerpání mRezerva je k mKontu zdarma (zřízení, vedení a zrušení). Nemusíte se tedy obávat žádných skrytých poplatků. Jediné, co u kontokorentu mBank platíte, jsou úroky z čerpání.

 

 

Výše úroků u kontokorentu

Platíte úroky pouze z té části kontokorentu, kterou skutečně vyčerpáte, a to jen za dobu, kdy je váš účet v minusu. Výše úrokové sazby kontokorentu mBank se u mRezervy pohybuje mezi 12,9 a 18,9 %. Vyzkoušejte kontokorent kalkulačku, se kterou získáte přehled o částce, kterou zaplatíte na úrocích. Kontokorent slouží k překlenutí krátkodobých finančních výkyvů, obvykle v rozmezí několika dnů. Proto i s vysokou sazbou zaplatíte úroky v řádu desítek korun.

 

TIP: Chcete kontokorent bez úroků a bez poplatků? Zřiďte si mRezervu Mini, díky které můžete čerpat až 1 000 Kč kdykoliv a na cokoliv.

 

 

Limit kontokorentu

Jednotná výše kontokorentu neexistuje. Banka ji stanovuje na základě bonity klienta a výše jeho měsíčního příjmu. Běžnou horní hranicí je 100 až 150 tisíc korun. U jiných bank může výše kontokorentu odpovídat maximálně dvojnásobku nebo trojnásobku měsíčního příjmu žadatele. Na nejvyšší hranici se ale zpravidla dostanou jen opravdu bonitní klienti s dlouhodobě vysokými příjmy. Nejčastěji banky poskytují kontokorent ve výši 20 000 korun.

 

 

Jak navýšit kontokorent?

Banky stanovují limit kontokorentu individuálně. O navýšení mRezervy můžete požádat kdykoliv prostřednictvím mLinky, na pobočce nebo v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. Banka žádost nejprve posoudí a následně vás bude kontaktovat s případnou nabídkou. Podmínkou navýšení kontokorentu je vždy aktivní užívání účtu.

 

 

Jak splatit kontokorent?

Velikost splátky ani termín nejsou stanoveny. Běžně se kontokorent splácí sám připsáním jakýchkoliv finančních prostředků na účet. Běžnou podmínkou bank je, aby byl debet na účtu dorovnán alespoň jednou za určité období – zpravidla jednou za 6 měsíců až jeden rok.

 

 

Jak zrušit kontokorent?

Před zrušením kontokorentu se ujistěte, že nemáte na účtu žádný debet. Pokud ano, nejdříve ho musíte splatit. Počítejte s tím, že po zrušení kontokorentu už nebudete moci čerpat peníze z účtu do minusu a přijdete o možnost rychlé „půjčky“ v případě nepředvídatelných situací.

 

Kontokorent můžete zrušit:

  • v internetovém bankovnictví,
  • přes mLinku,
  • osobně na pobočce mBank.

 

Po potvrzení výpovědi začne běžet měsíční lhůta, po které se kontokorent zruší.

 

 

Reprezentativní příklad mRezerva: Výše úvěru 20 000 Kč,roční pevná výpůjční úroková sazba 18,9 %, roční poplatek za povolené přečerpání 0 Kč, RPSN 20,63%, doba splatnosti 3 měsíce, měsíční splátka 6 878 Kč, celková částka splatná spotřebitelem 20 634 Kč. Reprezentativní příklad platí za předpokladu, že je celý limit vyčerpán v den poskytnutí úvěru a je splácen třemi stejně vysokými splátkami. Výše měsíční splátky slouží pouze pro výpočet reprezentativního příkladu. Pokud dojde ke změně výše uvedených předpokladů, změní se i výše RPSN. Příklad je ilustrativní a podmínky v něm uvedené nezavazují banku vůči třetím osobám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Produkty