zpátky

Šetřit do prasátka si může každé dítě

 

Nikdy není brzy na to začít správně hospodařit s penězi. Děti bychom měli připravovat na finanční zodpovědnost už od útlého věku. K předškolákovi samozřejmě budeme přistupovat jinak než k sedmnáctiletému teenagerovi, princip ale zůstává stejný. Střízlivý a uvědomělý přístup k financím od dětských let přispívá ke spokojenému životu v dospělosti.

"Je to tak snadné, když něco chceme, jednoduše si na to půjčíme. Možná to ale budeme splácet déle než rok…," říká Ben Belanger ze společnosti Belanger and Associates Ameriprise Financial Services, Inc.

 

 

Finanční výchova podle věku
 

3 až 5 let

Už tady můžete dětem začít vštěpovat tzv. „metodu opožděné odměny“. Pokud něco chtějí, musí si na to nějakou dobu počkat. Během té doby si ujasní, jestli po tom skutečně tolik touží a můžou se alespoň víc těšit. Všechno v životě není hned, a když se s tím děti smíří už jako malé, předejdou v budoucnu problémům s nereálným finančním očekáváním nebo dokonce dluhy. Nechte je samotné uklidit hračky nebo zalít zahrádku a pomáhejte jim se šetřením. Milou radou ani koupí pokladničky v podobě jejich oblíbeného motivu určitě nic nezkazíte. A že ještě neumí počítat? Nevadí, rozdíl mezi plnou a prázdnou pokladničkou určitě poznají.

 

 

6 až 10 let

Dětem začíná povinná školní docházka, a tak je ten pravý čas na rozhodování o tom, jak peníze utratit rozumně. Nejspíš vám rádi pomůžou s běžným nákupem potravin nebo nového oblečení do školy. Vysvětlete jim poměr ceny a kvality či systém slev. Sami se seznamem v ruce a omezeným rozpočtem se s financemi naučí vycházet nejlépe. Na druhou stranu nejsou všechny děti tak průbojné, aby si na to troufly. Bojácné potomky radši zatím doprovázejte. Času na osamostatnění mají ještě relativně dost.

 

11 až 14 let

Čeští teenageři na druhém stupni základní školy dostávají od rodičů stovky korun měsíčně. Na kapesném v této výši už se dá velmi dobře a názorně ukázat rozdíl mezi spořením a investicí. Uvidí, že i když teď investují menší částku, než zvládnou investovat za 10 let, za 20 let budou bohatší. Stejně tak právě teď nejlépe pochopí, že dlouhodobé investice se vyplatí víc.

 

15 až 18 let

Středoškoláci mají před sebou další úkol – rozlišit mezi špatným a dobrým dluhem. Jakmile dosáhnou plnoletosti, můžou si zřídit kreditní kartu nebo kontokorent, a proto by se už dopředu měli naučit šetřit a uvědomit si, že pokud mají dluh, musí ho umět splácet. Pokud si vaše děti samy nenašetří třeba na výlet nebo nové kolo, můžete jim peníze půjčit a vymyslet systém „pokut“, když peníze nevrátí včas.

 

 

Každé dítě je samozřejmě jiné a vy jako rodiče jim můžete svoji finanční výchovu přizpůsobit. Právě praktickou zkušeností v rodině se finanční gramotnost získává vůbec nejlépe. Zřejmě proto se ještě nevyučuje na školách :-)
 

 

 


 

Kategorie:

Volný čas