zpátky

Jak funguje bezúročné období u kreditní karty?

Někteří z vás se nás ptali, jak je možné, že platí všechny úroky na mKreditce, i když mají nastavenou automatickou splátku například na 90 %. Má to své vysvětlení – přečtěte si, jak správně splácet, abyste mohli využít bezúročného období.

 

U mBank máte k dispozici takzvané bezúročné období o délce až 54 dní. Během této doby si smíte půjčovat peníze od banky, ale nemusíte za to zaplatit žádné úroky. Jednoduše vrátíte přesně tolik, kolik jste si půjčili. Jedinou podmínkou je splatit úplně vše do konce bezúročného období.

 

Nemáte čas číst celý článek? Pusťe si aspoň naše video

 

 

Vysvětleme si to pěkně od začátku:

  1. Pořídíte si kreditní kartu od mBank
  2. Ihned při zřízení karty si zvolíte, kdy chcete dostávat měsíční výpis transakcí. Od toho se pak totiž odvíjí datum, do kdy musíte vypůjčené peníze splatit.
  3. Platíte kreditkou
  4. Každých 30 dní vám automaticky pošleme výpis transakcí a připomeneme vám v něm, do jakého data je potřeba splátku odeslat. Od data vyhotovení výpisu máte ještě 24 dní na splacení vypůjčené částky. Celkové bezúročné období je tak maximálně 54 dní.
  5. Dříve než uplyne 54 dní, musíte splatit VŠECHNY své závazky plynoucí z používání účtu ke kreditní kartě.

 

Doporučujeme tedy sladit výpisy s datem výplaty – abyste po uplynutí 24 dnů od přijetí výpisu vždy měli peníze na kontě. Například:

  • Víte, že výplata vám na účet přijde vždy nejpozději 10. den v měsíci.
  • Datum, kdy chcete dostávat výpis, nastavíte na 20. den v měsíci.
  • Když vám přijde výpis 20. května, máte na splacení celé částky čas do 13. června. Tím získáte třídenní rezervu pro případ, že se výplata opozdí, a zároveň z ní ještě nestihnete skoro nic utratit, takže vám zbyde na splátku.
  • Když konec bezúročného období připadne na neděli nebo státní svátek, posouvá se datum splatnosti na první následující pracovní den.


Pokud do dne splatnosti uhradíte dlužnou částku v plné výši, neplatíte vůbec žádné úroky. A právě na to někteří z vás zapomněli a zvolili si takový způsob splácení, kvůli němuž úroky platí. Neuvědomili si, že: Pokud včas splatíte třeba pouze 90 % z vypůjčené částky, nenaúčtují se vám úroky jen za zbylých 10 %, ale za plných 100 %!

 

 

V zásadě máte tři možnosti, jakým způsobem splátku hradit:

  1. Můžete si nastavit 100% automatickou splátku.
    To je něco jako inkaso – každý měsíc se vám z mKonta strhne celková čerpaná částka z posledního výpisu, kterou je potřeba splatit, a odešle se na účet vedený ke kreditní kartě. Tím pádem se vám nikdy nestane, že byste splátku zaplatili pozdě. Tato služba vás vyjde na 25 Kč měsíčně.
     
  2. Můžete si nastavit 3%–99% automatickou splátku.
    I v tomto případě se jedná o inkaso, ale bez poplatku. Nicméně pokud nesplatíte celý dluh před skončením bezúročného období, úroky se vám naúčtují! Použijme znovu příklad napsaný výše: Nastavili jste si automatickou splátku ve výši 90 %, která se vždy odešle v den výplaty, tedy 10. června. Kartou jste na přelomu dubna a května zaplatili 5 000 Kč. Tuto transakci uvidíte na výpise z 20. května. 12. června odejde splátka ve výši 4 500 Kč. Vy ale nebudete platit úroky jen ze zbylých 500 Kč. Naúčtují se vám za celých 5 000 Kč. Neuhrazených 10 % se převede do dalšího měsíce (a zúročí se podle aktuálního úrokového lístku).

  3. Můžete splatit 100 % bez využití automatické splátky.
    A nakonec je tu pro zapomnětlivé trochu riskantní možnost. Stačí si vzpomenout a 100 % dlužné částky splatit ručně převodem z libovolného bankovního účtu přímo ve svém internetovém bankovnictví, vkladem hotovosti na poště nebo prostřednictvím některého z našich vkladových bankomatů. Tím se vyhnete úrokům a nebudete muset platit poplatek za automatickou splátku. Jen si hlavně nezapomeňte dát upomínku do kalendáře, ať datum splatnosti neprošvihnete!
     

 

Na závěr raději ještě upozorňujeme, že bezúročné období platí pouze pro všechny vaše bezhotovostní operace. Na hotovostní transakce, jako je výběr z bankomatu, se vztahují pravidla z úrokového lístku.