zpátky

Podvodů přes SMS zprávy přibývá – potvrzovací SMS nikdy nepřeposílejte

Přeposlání SMS zprávy vás může přijít velmi draho. Podvodníci dokáží zneužít vaší pomoci, za vaše peníze pak nakupují drahé zboží nebo třeba uzavírají vysoké půjčky a vy je pak musíte splácet. Netýká se to jen bank, ale také telefonních operátorů a dalších institucí umožňujících autorizaci prostřednictvím potvrzovací SMS. Mějte prosím na paměti obsah tohoto článku!


Existuje hned několik způsobů, jakými podvodníci dokáží zneužít váš telefon, aby se dostali k vašim penězům. Vy ho přitom vůbec nemusíte dát z ruky. Stačí jim jen získat vaše telefonní číslo nebo obsah SMS, která vám na mobil přišla. Bankovní klienti se kvůli zdánlivě nevinnému přeposlání textovky mohou na dlouhou dobu zadlužit, protože tak pomohou podvodníkovi uzavřít půjčku jejich jménem. Mezi ty nejčastější způsoby zneužívání SMS zpráv patří následující případy.


Přes SMS zprávy se podvodníci snaží získat třeba přihlašovací údaje k vašemu profilu na Facebooku. Díky nim vás totiž o něj můžou připravit. Jejich pokusy vypadají naprosto nevinně:


 
Kdybyste své údaje vyplnili, útočník předstírající, že je váš přítel, by je zneužil. Aby mohl převést váš facebookový účet na sebe, potřeboval by už jen jednu jedinou věc: ten kód, který vám přijde v SMS zprávě. Díky němu by pak začal vystupovat vaším jménem, psát lidem, které máte v přátelích, a lákal by z nich přihlašovací údaje k jejich bankovnímu kontu. Proto zprávy nepřeposílejte a svá uživatelská jména, e-maily ani hesla nevyplňujte na požádání na jiných stránkách, než jsou ty, přes něž se přihlásíte přímo na sociální síť. Tím se dostáváme k dalšímu způsobu, jakým to na nás podvodníci zkoušejí.


Někdo z přátel na Facebooku prosí o půjčení „pár kaček“ a hrozně na vás spěchá. O takových případech už jsme vám psali. Konverzace na Facebooku může vypadat třeba jako na obrázku:


 
Kdybyste zvolili špatnou cestu, odkaz by vás přivedl na falešný web. Ten by vám oznámil, že vaše údaje se nedaří zadat nebo že se vyskytla chyba. To ale není pravda – zadání se povedlo a útočník ví, jak se přihlásit do vašeho internetového bankovnictví. Vy mu samozřejmě napíšete, že se vám nepovedlo přihlásit, načež on zareaguje, že má vlastně stejnou banku, že se přihlásí přes sebe, ale potvrzovací SMS si nechá poslat na váš telefon, protože jemu by nepřišla. Mezitím už se ale přihlásil do vašeho bankovnictví, zadal příkaz k platbě a teď už jen čeká, až přepošlete kód k jejímu potvrzení.


Hackeři umí šikovně pracovat s naší psychikou. Vyvolávají pocit stresu, tlačí na nás a citově vydírají. Když řeknete, že se přihlásíte přes své bankovnictví, namítnou, že by peníze přišly pozdě, zatímco přes jimi odeslaný odkaz přijdou hned. Když se zeptáte, co je to za podivný web, udělají z vás hlupáka: „Ty to neznáš? Přes tuhle bránu dneska platí každej!“


Může se stát, že vám přijde neočekávaná SMS s kódem – už to je samo o sobě podezřelé. Následně vám zavolá nebo napíše cizí telefonní číslo, jehož majitel vysvětluje, že se při platbě na internetu spletl a místo svého telefonního čísla zadal během vyplňování údajů potřebných k provedení transakce kontakt na vás. Poprosí vás, o přeposlání zmíněné SMS zprávy, aby mohl kódem v ní obsaženým autorizovat platbu ze svého bankovního účtu. Pokud ale využíváte některou ze služeb umožňujících transakci přes telefon, jako je například m-platba, již lze provést jen za pomoci telefonního čísla a kódu zaslaného na toto číslo formou SMS, s nejvyšší pravděpodobností půjde o převod z vašeho konta. Podvodníka tento pokus téměř nic nestojí a podobným způsobem může zkoušet okrást stovky lidí denně.


 
Přivýdělek přeposláním SMS s kódem funguje na stejném principu jako výše uvedený příklad, jen s tím rozdílem, že tentokrát si podvodníci pojistí, aby ve vašem případě uspěli – dají vám například podmínku, že musíte mít paušál u konkrétního operátora. Jak si můžou diktovat podmínky? Je to k nevíře, ale mají úspěch i s tak drzým trikem, jako je nabídka přivýdělku spočívajícím právě v přeposílání textových zpráv. Objevuje se hlavně v komentářích na Facebooku a dalších sociálních sítích. Zní zhruba takto:



Nenechte se nachytat! Podvodníci využijí vaše telefonní číslo, zaplatí s ním prostřednictvím mobilní platby a vy jim ještě pošlete autorizační SMS. Slíbených 800 Kč určitě neuvidíte, ale zato přijdete o tisíce…


 
Největší a nejbolestivější finanční ztrátou pak je, když z dobré vůle přeposlanou SMS zprávou schválíte půjčku na nemalou sumu, ale ta nepřistane na vašem účtu. Pokud vám tedy podobná SMS přijde, nikomu ji v žádném případě nepřeposílejte a ihned si změňte i své heslo do internetového bankovnictví.


Abyste se nestali obětí podvodu, dodržujte tři pravidla:


 
Na závěr ještě doporučujeme neztrácet přehled o dění na účtu. Hacker může váš účet zneužít i opakovaně, pravidelná kontrola vám tak může co nejrychleji odhalit, že se něco děje. Používejte například notifikační služby, které vás prostřednictvím e-mailu nebo SMS upozorní na prováděné transakce, nebo průběžně kontroluje historii plateb ve své mobilní aplikaci.