zpátky

Jak správně vybrat byt?

Koupě nemovitosti je pro většinu z nás největší a pravděpodobně také nejdůležitější životní investicí. Přečtěte si pár tipů, na co se zaměřit, pokud jste se rozhodli koupit si vlastní byt. Například dispozice bytu může být mnohem důležitější faktor než velikost jeho plochy. A proč byste se před nákupem měli podívat do územního plánu?


Lokalita
Zatímco celou řadu věcí, včetně tak důležité dispozice, můžete v bytě změnit, s lokalitou toho moc nenaděláte. Pokud tedy máte rádi kulturní vyžití a společnost, asi se vám nebude líbit v bytě, který byl sice finančně výhodný a dostatečně velký, ale je daleko od centra dění a za kulturním vyžitím musíte cestovat desítky minut. Stejně tak ti, kdo mají domácí mazlíčky a rádi tráví čas v zeleni, si asi budou jen těžko zvykat na život vedle malého parčíku, v němž navíc psi musí chodit výhradně na vodítku.


Územní plán
Pozor si v případě lokality dejte i na to, aby se za pár let neproměnila k nepoznání. Koupíte si byt v novostavbě s výhledem do zeleně, ale developer vám může za okny postavit dalších dvacet domů. Před koupí bytu je proto lepší podívat se do územního plánu, abyste věděli, jaké případné změny můžete v okolí v nejbližší době očekávat.


Dispozice
Velikost plochy bytu vám samozřejmě leccos napoví, ale nezapomeňte se zaměřit také na jeho dispozici. Metry nevyužitelné plochy vám totiž bydlení nijak nezpříjemní. To se týká zejména půdních bytů, kde je sice podlahová plocha velká, ale kvůli případnému zkosení může být v některých částech strop tak nízký, že je nijak nevyužijete.


Sdružení vlastníků jednotek
Před nákupem bytu si zkuste zjistit, jak ve vámi vybraném domě hospodaří sdružení vlastníků bytových jednotek. V případě novostaveb se samozřejmě sdružení teprve zakládá, ale v případě bytů ve starší zástavbě se hodí zjistit si jeho plány a závazky. Pokud si totiž například vzalo půjčku na rekonstrukci fasády či střechy, je pravděpodobné, že se promítne do výše měsíčních poplatků a vy pak budete nepříjemně zaskočení.


Patro a orientace bytu
Stejně velké a dispozičně řešené byty v nižších patrech domů bývají o dost levnější než ty ve vyšších. Dejte si ale pozor, abyste koupě levného bytu v přízemí nelitovali. Hluk a nedostatek světla bývají v níže položených bytech o poznání větším problémem než v prostorách nad nimi.


Zajímejte se i o to, na jaké světové strany je byt orientován. Pokud budete mít ložnici směrem na západ, nejspíš v ní bude večer teplo a světlo, takže se vám v létě, obzvlášť jestli jste zvyklí chodit spát brzy, bude hůř usínat. A je-li obývací pokoj orientován na sever, může být hodně tmavý a po čase vám začne připadat neútulný.


 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas