zpátky

Jak si hledat brigádu – 3 základní pravidla

Nezahálejte. Léto se blíží a poptávka po brigádách v posledních letech výrazně převyšuje jejich nabídku. Tím vám samozřejmě neradíme vzít zavděk hned tou první prací, která se vám namane. Naopak – vybírejte s rozvahou, ale začněte hledat včas. Na paměti při tom mějte 3 hlavní pravidla:


1.    Buďte aktivní
Nečekejte, co vám spadne do klína. Sami si vyberte, co by vás nejvíc bavilo, co by se vám hodilo jako praxe nebo za co dostanete nejlépe zaplaceno. Přece nechcete léto zabít děláním něčeho pro vás naprosto otravného. Oslovte potenciální zaměstnavatele ještě před začátkem dovolených. Až budou své stálé zaměstnance uvolňovat do všech koutů světa, v podvědomí si vás představí na jejich místě a možná ani nevydají inzerát na vaši vytouženou pozici. Musíte jim ovšem dát dost jasně najevo, proč o ni máte zájem a co můžete nabídnout. Jistě, můžete si hledání usnadnit a nechat některou z agentur, ať se postará. Počítejte však s tím, že si za to, jakožto zprostředkovatel, vezme část vašich poctivě vydělaných peněz.


2.    Prodejte se
Přineste s sebou vytištěný životopis, ve kterém nebudou chybět veškeré vaše dovednosti související s danou profesí. Při rozhovoru vyzdvihněte, co jste se naučili ve škole, k níž se snažíte získat praxi, a co vás při studiu nejvíc bavilo. Chcete obsluhovat turisty? Ohánějte se cizími jazyky. Chcete dát najevo, že jste flexibilní? Nezapomeňte zmínit svůj řidičský průkaz. Bavilo by vás prodávat zmrzlinu na koupališti? Zařiďte si zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství. O brigádu se ucházejte připravení: neslibujte, že si průkaz zařídíte, přineste ho rovnou s sebou.

 


3.    Nechte si to podepsat!
Úplně nejdůležitější je třetí pravidlo – nepracujte na černo. Nabídka nezdaněného příjmu může znít velmi lákavě, ale v případě práce víc než kdy jindy platí, že je lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. A zkazit si celé léto prací, za kterou nedostanete ani korunu, je peklo na zemi (zvlášť při těch čtyřicetistupňových vedrech jako vloni). Se svým novým šéfem podepište buď dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti.
Za práci na dohodu musíte dostat vždy alespoň minimální hrubou mzdu. Ta v současnosti odpovídá 58,70 Kč na hodinu nebo 9 900 Kč měsíčně při 40 odpracovaných hodinách týdně. Za 20 hodin týdně si zasloužíte dostat alespoň 4 950 Kč.


    Jakou dohodu zvolit?
Oba typy dohody můžete uzavřít s více než jedním zaměstnavatelem současně. Dohoda o provedení práce je limitovaná maximálním počtem hodin za rok, můžete odpracovat 300 hodin a dost. Dohoda o pracovní činnosti umožňuje napracovat i víc, ale v průměru byste za období, na jaké tuto smlouvu podepíšete (maximálně 52 týdnů), neměli překročit polovinu běžné týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin.



Jak se to daní?
Pro někoho z vás bude možná rozhodující také zdanění odvedené práce. U obou typů smlouvy dostanete po konci roku potvrzení o příjmu a zaměstnavatel odvede zálohu na daň z příjmů ve výši 15 %. Máte-li dva a více příjmů zdanitelných zálohovou daní, podat daňové přiznání je vaší povinností.


V případě dohody o pracovní činnosti se příjem přiznává bez ohledu na jeho výši.
Když se zaměstnavatelem podepíšete prohlášení poplatníka k dani, těchto 15 % se ještě může snížit o daňová zvýhodnění.


V případě dohody o provedení práce se zdanění odvíjí od výše příjmu. Hraniční je částka 10 000 Kč za měsíc u jednoho zaměstnavatele. Vejdete-li se do ní a zároveň s daným zaměstnavatelem nepodepíšete prohlášení poplatníka, můžete, ale nemusíte příjmy nikde uvádět. Kdybyste ale za celý rok měli hodně nízký příjem, třeba okolo 25 000 Kč, na jejich uvedení možná ještě vyděláte. Nezapomínejme totiž, že na slevu na poplatníka má nárok opravdu každý, kdo platí daně, a pro všechny je stejně vysoká: 24 840 Kč. Po uplatnění nároku na nezdanitelné částky, jako jsou třeba dary, a slevy na poplatníka či studenta, můžete získat odvedenou 15% zálohu zpět.


Ve vašem daňovém přiznání se tento příjem objevit musí, jestliže částku překročíte nebo (bez ohledu na výši příjmu) podepíšete prohlášení poplatníka. I v tomto případě se díky podpisu prohlášení poplatníka může záloha na daň snížit slevy z daně.


Pozor na podvodníky
A nakonec ještě jedna dobrá rada – nenechte se zlákat vidinou velkého bohatství nabytého s minimálním úsilím. Držte se klasických osvědčených brigád a všechny podivné, extra výhodné, ve všech inzertních médiích přítomné a vůbec celkově podezřelé nabídky práce ignorujte. Máme na mysli ten typ brigády, kdy musíte předem investovat nějaký kapitál třeba do školení nebo do nákupu zboží, jehož prodejem pak vyděláte. Nebo ty, které tvrdí, že záleží jen na vaší píli, jestli si za měsíc vyděláte 50 000 Kč nebo jen 3 000 Kč. Pokud má ten, kdo shání brigádníky, spousty peněz na to platit si všudypřítomné velké a křiklavé inzeráty, byli byste nejspíš jen dalšími, kdo mu pomohou si na ně nečestně vydělat…
 

 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas

Tagy:

brigády