zpátky

Nejslavnější umělci jednoho hitu - jaké skladby jim vydělaly na živobytí?

„Není tak těžké dostat se na vrchol, je mnohem těžší se na něm udržet.“ To je rčení, které slýcháme převážně od sportovců, ale popoví zpěváci by s ním určitě také souhlasili. Důkazem je obrovské množství takzvaných one hit wonder neboli umělců jednoho hitu. Mnoho takových hudebníků se však díky jednorázovému úspěchu dokázalo finančně zajistit na dlouhá léta. Možná vás překvapí, kdo mezi ně patří.

 

Macarena – Los del Río
Španělská skupina Los del Río vznikla už počátkem 60. let, nicméně jejich největší úspěch přišel až o víc než třicet let později. Chytlavou skladbu Macarena z roku 1993 doprovodil videoklip s originálním tancem a celosvětový hit se zrodil téměř přes noc. Členové Los del Río údajně měli ve smlouvě, že ze zisků z této skladby získají 25 %. Dle dostupných informací si do roku 2003 jenom na tantiémách vydělali víc než 6 milionů Kč. Na jednu písničku docela slušná částka.

 

Take On Me – A-Ha
Norská kapela A-ha sice pořád existuje, ale na její slávu z 80. let už většina současných hudebních fanoušků pozapomněla. Skladba Take On Me z roku 1984 je její jediný celosvětový hit. Napříč státy se prý prodalo víc než 7 milionů kopií tohoto singlu. Bohužel pro členy kapely A-Ha vyšla jejich nejúspěšnější skladba pouhé dva roky po založení skupiny a nikdy už se jim nepovedlo na někdejší úspěch navázat. Na druhou stranu je to právě tenhle hit, díky kterému vyprodávají koncertní sály i dnes.

 

Mambo No. 5 – Lou Bega
Zpěvák a hudebník David Lubega se narodil v Mnichově, část života strávil v Itálii a nyní žije v Berlíně. Hudbou se živí dodnes, nicméně úspěch tanečního hitu Mambo No. 5 z roku 1999 se mu překonat nepodařilo. Jeho novější skladby jsou známé pouze v Německu a některé ještě ve Švýcarsku. Jak sám řekl v nedávném rozhovoru, od začátku věděl, že mu tahle skladba může otevřít dveře k vysněné kariéře zpěváka. Je rád, že se mu to díky ní skutečně povedlo, i když už ne v celosvětovém měřítku.

 

Scatman – Scatman John
Zatímco některým se největší hit podaří vydat hned na začátku kariéry, jiní se na vrchol dostanou až na jejím úplném konci. To je případ amerického hudebníka Johna Larkina. Nepříliš úspěšný jazzový muzikant celý život koktal a mimo jiné se potýkal se závislostí na drogách a alkoholu. V roce 1994 ale vydal originální kombinaci taneční hudby a takzvaného scatování v podobě singlu Scatman. Písnička ho katapultovala na vrchol popové hudby. Slavil s ní úspěch nejen v USA a v Evropě, ale také v Japonsku, kde se prý dokonce začaly vyrábět jeho figurky. Svou slávu (a peníze) si ale moc dlouho neužil, bohužel v roce 1999 zemřel na rakovinu.

 

99 Luftballons – Nena
Zřejmě jedna z mála skladeb v němčině (jestli ne jediná), která bodovala v hitparádách v USA. Když se ukázalo, že protiválečná skladba z roku 1983 má hitový potenciál i za hranicemi Německa, nazpívala kapela Nena i anglickou verzi. Později se ovšem autoři nechali slyšet, že to neměli dělat, protože text písně tím ztratil na své naléhavosti. Ať už je to jakkoliv, s žádnou další skladbou už díru do světa neudělali a za čtyři roky od vydání hitu se rozešli každý svou cestou. Zpěvačka Gabriele Susanne Kerner ale skladbu dodnes často zpívá na svých sólových koncertech.

 

Kategorie:

Volný čas