zpátky

Příběhy nejoblíbenějších amerických bankovních lupičů

Jen málokterý jiný zločin se v popkultuře těší takové oblibě a zároveň podléhá tak velkému romantickému zkreslení jako klasická bankovní loupež. Díky online bankovnictví však v posledních letech klasických bankovních lupičů rapidně ubylo. Lupičské hvězdy pro nás tedy září spíše v minulém století. A minulost se nám navíc vždy zdá trochu růžovější než přítomnost...


Bonnie a Clyde

I když dnes veřejnost vnímá Bonnie Parkerovou a Clyda Barrowa hlavně jako bankovní lupiče, pravda je trochu jiná. Dvojice se na bankovní loupeže rozhodně nijak nespecializovala, vykrádali hlavně obchody s potravinami, benzinové pumpy a v případě bank se soustředili spíš na malé a méně významné pobočky. Ani jejich lup nebýval nijak závratný, protože údajně nikdy neukradli víc než 1 500 dolarů. Příběh zamilovaného páru lupičů zřejmě nejvíc proslavil oscarový film z roku 1967, ten ovšem oba vykresloval ve značně romantizujícím světle.


John Dillinger
Mladý Američan se ve 30. letech těšil stejné popularitě mezi obyčejnými lidmi jako dnešní hollywoodské celebrity. Mimo jiné mu nahrávalo, že během americké hospodářské krize měli chudší vrstvy tendenci považovat lupiče za romantické hrdiny ve stylu Robina Hooda. Pravda ale je, že Dillinger chudým rozhodně nic nedával a uloupené peníze si nechával jen pro sebe. Dokázal však velmi dobře pracovat s vlastním mediálním obrazem. Při přepadeních se prý představil jménem a než propustil rukojmí, každému z nich srdečně potřásl rukou. Když v Chicagu roku 1934 policie Dillingera zastřelila, mnozí Američané to považovali za tragickou událost.


Herman Lamm
Bývalý pruský voják emigroval v roce 1914 do USA. Tady se ovšem rozhodl nepokračovat v armádní kariéře a pustil se do bankovních loupeží. Nutno přiznat, že pro tohle „povolání“ měl Lamm extrémní nadání. Jeho metodami se následně inspirovala celá řada dalších lupičů včetně Johna Dillingera. Lamm byl například první, kdo bankovní loupeže detailně plánoval na základě dlouhodobého pozorování dění ve vybrané bance. Podle takových pozorování pak vytvořil maketu pobočky a se svými komplici loupež dlouho pečlivě nacvičoval. Teprve když své muže považoval za dostatečně vytrénované, vydali se loupit naostro. Ani tato detailní příprava mu ale nezachránila život. V roce 1930, když mu hrozilo bezprostřední zatčení, raději spáchal sebevraždu.


Pretty Boy Floyd
Lupič s přezdívkou Hezoun Floyd byl poprvé zatčen v osmnácti letech. Tehdy na poště v Oklahomě ukradl 350 dolarů. Po propuštění z vězení se už začal soustředit na vyšší finanční částky a místo pošt vykrádal banky. Stejně jako Bonnie a Clyde a John Dillinger i Hezoun Floyd se v době hospodářské krize těšil značným sympatiím americké veřejnosti. A ani jemu to nebylo nic platné, protože ho při zatýkání v roce 1930 policie zastřelila.
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas