zpátky

Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů o bezkontaktních platbách

Zloději mi peníze z bezkontaktní karty v peněžence vysají speciální čtečkou. V obchodě si při placení "pípnu" dvakrát a strhne se mi dvojnásobně vysoká částka. Při bezkontaktní platbě lítají data vzudchem a někdo mi moji kartu zkopíruje. Taky jste někdy slyšeli některý z těchto mýtů o bezkontaktních platebních kartách? Pojďme si ty nejčastější mýty o bezkontaktním placení racionálně vyvrátit.


Zloději mi peníze z bezkontaktní karty vysají speciální čtečkou

Karty s bezkontaktní technologií fungují jen ve vzdálenosti do cca 5 cm od čtečky. Bezkontaktní platba je proto možná jen na vzdálenost několika desítek milimetrů od té části terminálu, ve kterém v ten samý okamžik došlo k aktivaci čtečky.


Po zavedení bezkontaktních karet v zahraničí nijak nestoupl počet jejich zneužití. Navíc české a slovenské bezkontaktní karty jsou v zabezpečovacích technologiích na světové špičce. Jsou na tom mnohem lépe než třeba americké karty. Kapsář s čtečkou, který vám vysaje peníze z karty třeba v MHD, je skutečně naprosté sci-fi.


Při placení "pípnu" dvakrát a strhne se mi dvojnásobně vysoká částka

Dvojité načtení v rámci jedné transakce není technicky možné. I v případě, že přiložíte kartu v rámci jedné transakce k bezkontaktní čtečce dvakrát, bude vám částka transakce naúčtována pouze jednou.


Někdo mi bezkontaktní kartu zkopíruje
Riziko je v tomto případě menší než u starých platebních karet. Při bezkontaktní transakci totiž nikdy nemůže dojít k takzvanému skimmingu, tedy ke zkopírování dat z magnetického proužku karty, protože bezkontaktní transakce probíhají prostrednictvím čipové technologie. U phishingu, kdy z vás podvodníci vylákají citlivé údaje na internetu, je situace shodná s kontaktními kartami – tedy stále platí zásada v žádném případě na žádosti o sdělení údajů karty, zejména PINu, nereagujte.


Peníze z karty se mi strhnou při náhodném přiblížení k terminálu
Bojíte se, že se v obchodě přiblížíte k pokladně, na které bude zrovna aktivován terminál, a peníze se vám omylem strhnou? Je to nesmysl. Karta musí být při transakci skutečně do 5 centimetrů od terminálu a navíc musí v nehybné pozici setrvat několik sekund. Omylem tedy v obchodě skutečně nic zaplatit nemůžete.


Co když mi někdo kartu ukradne a bude s ní moci platit, jak se mu zlíbí?
Ztrátu karty oznamte co nejrychleji na mLince a kartu zablokujte v internetovém bankovnictví. Pak už s ní nikdo nic zaplatit nemůže. Pokud si ztráty své karty hned nevšimnete, i tak jsou možnosti jejího zneužití limitované. mBank má totiž nastavené určité bezpečnostní opatření a parametry karty, které právě z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje, ale které jsou určené pro tyto případy.

Kategorie:

Aktuality, Produkty