zpátky

Češi a Slováci jsou rekordmani v používání bezkontaktních karet

Počet bezhotovostních plateb v České republice a na Slovensku každý rok strmě roste. Podle údajů Sdružení pro bankovní karty shromážděných za rok 2014 uskutečnili Češi platby kartou a výběry z bankomatů za víc než bilion korun, Slováci za víc než 5 miliard eur. Už jsme docela zvědaví, jaká čísla přinese rok 2015.


Platebních karet přibývá

V roce 2014 bylo na českém trhu v oběhu 11.027.590 platebních karet. To je minimálně o půl milionu vyšší číslo než počet obyvatel ČR. Víc než polovina těchto platebních karet byla bezkontaktní, takže není divu, že bezkontaktně loni proběhla téměř každá druhá transakce. Na Slovensku bylo v prvním pololetí letošního roku v oběhu 5,14 milionu karet. Meziročně se jejich počet zvýšil dokonce o 271 000.


V oblasti bezkontaktních platebních karet jsou Česko a Slovensko na evropské špičce
Češi si během relativně krátké doby oblíbili bezkontaktní platby kartou natolik, že jim nyní v tomto pohodlném způsobu placení patří první místo v Evropě. Bezkontaktní funkci mělo na konci první poloviny letošního roku zhruba 7,4 milionu platebních karet. S jejich pomocí Češi loni utratili víc než 100 miliard korun. Letos to zřejmě bude téměř dvakrát vyšší částka, protože jen za první polovinu roku 2015 zvládli víc než 90 miliard.


Na slovenském trhu bylo na konci června letošního roku 3,61 milionů bezkontaktních karet. To je o 38 % víc než loni. Průměrná výše platby bezkontaktní kartou se na Slovensku pohybuje okolo 13 eur. Téměř 2/3 Slováků ji použijí minimálně jednou týdně. V počtu provedených bezkontaktních transakcí jsou díky tomu stejně jako Češi vysoko nad evropským průměrem.


IN začíná být nakupování přes mobil

Podle Sdružení pro bankovní karty roste takzvaná M-commerce třikrát rychleji než E-commerce. Nákupy prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu zažívají boom. Mobilní nákupy v uplynulých třech letech každoročně rostou zhruba o 42 % v objemu i hodnotě. Na druhou stranu nákupy přes počítač už dlouhodobě rostou jen o 13 %. Vyplývá to ze statistik asociace Visa Europe.


Nákup přes mobil je nejoblíbenější ve Skandinávii a častěji ho využívají muži než ženy. Průměrná výše jedné transakce prostřednictvím mobilního telefonu se v přepočtu pohybuje kolem 2400 korun.


V České republice a na Slovensku si tento způsob placení své skalní příznivce teprve hledá, ale je pravděpodobné, že během roku se hodně rozšíří i u nás. Snad k tomu pomůže i mobilní aplikace mBank, která už si získala řadu spokojených uživatelů.