zpátky

Seriál o zajímavých a bizarních měnách - Když místo peněženky potřebujete igelitku

IT specialista mBank Aleš Gill rád cestuje a na svých poutích často narazil na měny, nad kterými mu zůstal rozum stát. Se svými nejzvláštnějšími zkušenostmi se rozhodl podělit na našem blogu. Během cest po Uzbekistánu před třemi lety například zažil tak velkou inflaci, že taxikáři používali místo peněženky kufr u auta a běžní lidé museli peníze pro denní potřebu nosit v igelitkách.


V roce 1994 byly v Uzbekistánu vydány bankovky o hodnotách jeden až sto somů. Inflace ale způsobila, že Uzbeci postupně přestali používat drobné mince a postupem času dokonce neměly reálnou hodnotu ani pětisomové bankovky. Do konce milénia proto v oběhu přibyly dvoustovky a pětistovky, v roce 2001 se dotiskly tisícovky. Ve snaze inflaci zastavit se následně rozhodlo, že s tištěním vyšších a vyšších hodnot bankovek se raději dál pokračovat nebude.


V době mé návštěvy v roce 2012 byl oficiální kurz 1850 somů za dolar. Nicméně v hotelu, v obchodě, v hospodě, zkrátka všude vám dají načerno víc, než byl oficiální kurz. V taxíku mi hned po příletu nabízeli 2 500 somů za dolar. Taxikář měl somů plný kastlík a k tomu ještě plnou bednu peněz v kufru. Peněženka se tehdy ukázala jako zcela zbytečná, na peníze jsem v Uzbekistánu potřeboval hodně velké kapsy nebo igelitku. Kromě pětistovek a tisícovek jsem tam viděl menší bankovky jen párkrát. Dvakrát se mi dokonce stalo, že jsem na pětistovku dostal vráceno v naturáliích – ve žvýkačkách nebo zápalkách. Drobné prostě neměli.


Roli velkých bankovek hrály gumičkou nebo šňůrkou svázané paklíky po stech tisících, často smíchané z pětistovek a tisícovek. Za stodolarovku jste tak dostali 2 paklíky a 76 tisícovek. Místní díky inflaci zvládali počítat bankovky rychleji než mašinka na poště. Desetiletý Uzbek měl v počítání větší praxi než paní za přepážkou velké banky v okresním městě. Já jsem ale takovou praxi neměl a Uzbeci se pořád divili, že neumím počítat. Smáli se mi. Tak jsem jim říkal, že u nás peníze počítat nepotřebujeme. Vždyť téměř jakkoli vysoká výplata v České republice se dá poskládat z deseti bankovek a jakýkoliv nákup zaplatíte pěti.


Později uzbecká vláda vyhodnotila situaci jako neúnosnou – ony ty paklíky v igelitkách mimochodem dost vážily a byly velmi nepraktické – a nechala v roce 2013 vytisknout ještě pětitisícovky. Abyste měli představu, jak rychle hodnota peněz v Uzbekistánu klesala – podle dostupných údajů z roků 2001 a 2004 byla inflace až 40 %.

Kategorie:

Volný čas