zpátky

Víte co je to RPSN?

Slovo půjčka skloňují finanční instituce téměř neustále a z každého plakátu a reklamy se na nás snaží udělat dojem lákavá procenta a odborné termíny. Víme ovšem co vše se skrývá za líbivými slogany a čím dál nižšími procenty?


Pravidelní čtenáři našeho bankovního blogu se jistě pomalu blíží profesionálům a například díky článkům jako „Jak poznat nejvýhodnější půjčku“ a jeho pokračování se už rozhodně nenechají nachytat.  Přesně ví, na jaké údaje se zaměřit a co vše si raději ověřit. Teď si vše podrobně vysvětlíme ještě jednou.


Porovnat výhodnou půjčku se může zdát složité zejména pro velké množství rozdílných parametrů ke srovnání. Nejčastěji se asi setkáváte s úrokovou sazbou v procentech, a může se tak snadno stát, že se rozhodnete pro takovou půjčku, která naláká na nejnižší číslovku. Byla by ovšem veliká chyba, řídit se jedním číslem, na jehož základě se rozhodnete ke splátkám na další měsíce. Pomineme-li fakt, že i úroková sazba se komplikuje tím, že ne vždy se uvádí roční (p.a.), ale také i čtvrtletní (p.q.) nebo dokonce měsíční (p.m.), což jednoduchou orientaci poměrně nabourává, musíme si narovinu říci, že úroková sazba například 9,9 % p.a. není vždy 9,9 % p.a.


Abychom vám pomohli s výběrem té nejlepší (m)půjčky, poradíme vám nejjednodušší způsob srovnání. Kouzelným zaříkadlem je „RPSN“. Kdo neví, co taková zkratka znamená, může se inspirovat vtipnou anketou na serveru bankovnipoplatky.com a za použití 4. bodu ankety „Radíme Počítat Srovnávat Neriskovat“ si nyní povíme základní informace právě o RPSN.


Díky RPSN poznáte, kolik opravdu zaplatíte


Na wiki to vypadá trochu složitě:


Výpočet RPSN


 

 
kde
-   m je počet poskytnutých půjček,
-    Ai je výše i-té poskytnuté půjčky,
-    ti je doba (v letech a zlomcích roku ode dne 1. půjčky), kdy byla i-tá půjčka poskytnuta,
-    n je počet plateb,
-    Bj je výše j-té platby (splátky, poplatku atd.),
-    sj doba (v letech a zlomcích roku ode dne 1. půjčky), kdy byl j-tý poplatek zaplacen

Co to tedy znamená to magické RPSN?


Neporovnávejte úrokové sazby z plakátů a reklam, ale zaměřte se na RPSN. Že jste to vy, prozradíme vám skutečný překlad výrazu: jedná se o


Roční Procentní Sazbu Nákladů
Ta má pro žadatele o úvěrový produkt hned dvě hlavní výhody
1)    ve výpočtu RPSN jsou zohledněny úroky i jistina a navíc i další zákonem stanovené náklady
2)    na rozdíl od již zmíněné úrokové sazby jsou věřitelé povinni RPSN vždy uvádět roční, tedy p.a.


RPSN vám tedy jasně udává procenta z dlužné částky, která musíte za svou půjčku zaplatit za období jednoho roku včetně správy půjčky a dalšími náklady s ní spojenými.


Zatímco procento úroku ukazuje jen cenu vypůjčených peněz bez dalších nákladů,  RPSN ukazuje všechny reálné náklady. A to je přeci to, co nás zajímá, že?


Samozřejmě vám nechceme říkat, že RPSN je lék na všechny nesnáze s půjčkami. Pozornost je třeba věnovat i dalším parametrům, které jsme vám shrnuli do následujícího obrázku, abyste už nikomu neskočili na špek, jako tento pejsek.



 

Nakonec to nebylo tak složité, že?


Důležité je vše si důkladně ověřit a nespoléhat pouze na líbivé číslovky v televizi a podmanivé oči bankéřky. Dalším důležitým bodem je vše si pořádně propočítat, jelikož i původně hrozivě vypadající půjčka může být ve výsledku velice výhodná a použijeme-li příklad z jedné z našich předchozích lekcí, při půjčce 10 000 Kč a při RPSN 10,36 % p.a. přeplatíte pouze o 548 Kč (měsíční splátka 879 Kč x 12 měsíců). A to nezní vůbec špatně, co myslíte?


Na závěr tu máme už jen radu Michala Pokludy, ředitele produktového portfolia mBank a odborníka na finanční produkty: „Pozor si dejte na poplatky s půjčkou spojené.Také si dejte pozor na formulace typu „sazba od…“, v takových případech je většinou potřeba splnit velké množství podmínek, abyste opravdu získali výhodnou nabídku.“


Tak a teď už víte, co je RPSN :)

 

A pokud chcete nově získané vědomosti uplatnit, můžete si prohlédnout, co nabízí naše mPůjčka Plus.