zpátky

Jak se připravit na pracovní pohovor

Nebudeme vám radit, co a jak si máte napsat do životopisu. Když už jste se dostali k pohovoru, zformulovali jste ho pravděpodobně správně, zajímavě a přesně na míru pozice, o niž se ucházíte. Vyhráno ale ještě rozhodně nemáte. Klíčovou branou k vysněnému zaměstnání totiž bývá právě pohovor. Někdy dokonce několik pohovorů po sobě. Jak na nich zazářit?


Nepodceňujte oblečení
Chybějící kvalifikaci nebo vzdělání vhodně zvolené oblečení samozřejmě nezachrání. Při osobním pohovoru je ale důležitější, než si možná myslíte. Zásadní je první dojem – tedy prvních pár vteřin. Jednak proto, že pracovní pohovory nebývají příliš dlouhé, jednak proto, že při vykonávání své práce se nejspíš setkáte i s dalšími lidmi a šéf se za vás rozhodně nebude chtít stydět. Oblékněte se tedy slušně, čistě a hlavně tak, abyste se cítili pohodlně. Když se budete dusit nebo ošívat, utrpí tím váš šarm. Kreativní módní experimenty nebo ryze neformální úbor, jímž chcete budoucímu zaměstnavateli naznačit, jak jste v pohodě, raději vynechte. Ideální je ověřit si dress code dané firmy předem. Na pohovor se pak oblékněte aspoň o stupínek formálněji. Vizážisté také doporučují zjistit si, jaké barvy vám sluší – harmonie totiž posiluje důvěryhodnost. Nechte si třeba pro podobné příležitosti sestavit paletu barev, které vám sednou. A nezapomeňte na čisté boty! Ďábel se skrývá v detailu a vy přece nechcete přijít o svůj dream job kvůli nevykartáčovaným polobotkám.


Naučte se vhodné odpovědi nazpaměť
Kde se vidíte za deset let? Co jsou vaše silné a slabé stránky? Kolik peněz byste chtěli za svou práci brát? Proč se o místo v naší firmě ucházíte? Co nám můžete nabídnout? Při pracovních pohovorech se otázky často opakují, takže se vyplatí připravit si nějaké odpovědi už předem. Pokud budete aspoň trochu originální, tzn. nebudete opakovat stejnou odpověď, jakou i ostatní uchazeči vyčetli z webů personálních agentur, budete mluvit pravdu a zdravě si věřit, bezpochyby vám naučené odpovědi získají plusové body. A držte se jich i přesto, že vám některé z nich mohou připadat hloupé nebo máte chuť tazatele familiárně poplácat po zádech, říct mu, že chápete, že se na to ptát musí, ale že byste s ním radši zašli na pivo, protože je sympaťák a budete si v práci rozumět. Tuhle strategii vážně nedoporučujeme.


Zjistěte si o svém potenciálním zaměstnavateli co nejvíc
Může vám to připadat jako nošení mockrát omletého dříví do lesa, ale – když už jsme u těch přísloví – opakování je matka moudrosti. A tak ještě jednou: zjistěte si o svém budoucím zaměstnavateli a o pozici, na niž se hlásíte, co nejvíc informací. Projděte firemní web, pročtěte firemní blog a máte-li možnost, vyzpovídejte někoho ze zaměstnanců. Během pohovoru musí být jasné, že se o dění ve firmě živě zajímáte a že k ní máte víc než pozitivní vztah!
 

Kategorie:

Volný čas

Tagy:

pohovor