zpátky

Příběhy lidí, kteří prožili americký sen

Šance, že člověk z nižších sociálních vrstev pohádkově zbohatne, je podle sociologických studií v podstatě nulová. Existují ale výjimky, které potvrzují pravidlo. Kdo prožil americký sen ve skutečném životě? Například umělec se slovenskými kořeny Andy Warhol, rodák ze zapadlé rakouské vesničky Arnold Schwarzenegger nebo americký podnikatel Henry Ford.


Andy Warhol
Jeden z nejslavnějších umělců všech dob se narodil v chudé přistěhovalecké rodině. Jeho rodiče pocházeli z východoslovenské vesničky Miková a své tři děti vychovávali v malém dvoupokojovém bytě v Pittsburghu. Ekonomickou situaci rodiny dobře ilustruje vyprávění, jak Andy se svými sourozenci chodili hledat skleněné láhve od limonád, aby za ně v obchodě dostali dva centy, což pro ně tehdy byly ohromné peníze.


Z tvůrce inzerátů a reklam se Warhol díky svému nadání dokázal vypracovat na světoznámého umělce. Jeho díla se dnes prodávají za miliony dolarů. Například obraz láhve od coly, která mu možná připomínala doby, kdy za ni dostával dva centy, se před šesti lety vydražil za 35 milionů dolarů.


Arnold Schwarzenegger
Hollywoodský svalovec a někdejší guvernér Kalifornie pocházel ze skromných poměrů zapadlé rakouské vísky. Jako ostatní chlapci z okolí hrál v dětství  fotbal, ale v patnácti letech propadl kulturistice. Měl pro ni dobré předpoklady a hlavně měl pevnou vůli. Na soutěži v roce 1966 si Schwarzeneggera všiml Charles Bennett, jeden z porotců, a nabídl mu, že ho bude trénovat. Protože mladý Rakušan tehdy neměl žádné peníze, nechal ho Bennett zadarmo bydlet v Londýně ve svém domě. Trénink se vyplatil a Arnold v roce 1967 obsadil první místo v nejprestižnější kulturistické soutěži Mr. Universe.


V roce 1970 získal první hereckou roli a jeho kariéra v USA od té doby nabrala raketové obrátky. Když roku 2003 oznámil svůj záměr kandidovat na guvernéra, zdálo se mnoha lidem neuvěřitelné, že by mohl zvítězit. Nicméně jeho americký sen pokračoval a Arnold byl guvernérem nejlidnatějšího státu USA po dvě funkční období.


Henry Ford

Slavný americký podnikatel měl být dle představ svého otce farmářem. V šestnácti letech se ale rozhodl odejít z domova a jít si za svým snem, jímž bylo konstruování benzinových motorů a stavba vlastního automobilu. Pracoval jako zámečník a následně jako opravář parních strojů, nicméně po večerech se věnoval svému koníčku. Jeho první vlastní firma na výrobu aut s názvem Detroit Automobile Company zkrachovala. Ford se ale nevzdal a i s minimálním kapitálem založil o několik let později další společnost.


Fordovým cílem bylo vyrábět levné a kvalitní vozy, které si může dovolit každý. S touto myšlenkou měl obrovský úspěch a za pětadvacet let od založení firmy ovládal víc než 50 % amerického trhu s auty.


Oprah Winfrey
Žen, jimž se splnil americký sen, bychom napočítali o poznání méně než mužů. Jednou z těch nejznámějších je americká moderátorka, která se svou pílí a šikovností vypracovala z úplného dna. Oprah se narodila svobodné dospívající matce zaměstnané jako služka. Prvních šest let života se o Oprah starala hlavně babička. Po internetu dokonce kolují historky o tom, že finanční situace její rodiny byla tak špatná, že malá Oprah občas musela nosit neforemné šaty ušité z pytlů od brambor, kvůli kterým se jí ostatní děti smály.


Na střední škole se ale ukázal její řečnický talent a díky vítězství v prestižní řečnické soutěži získala stipendium na univerzitě v Tennessee. Z lokální televize se brzy dostala do celostátního vysílání a dnes je považována za jednu z nejvlivnějších a nejbohatších mediálních osobností na světě.