zpátky

Podle čeho poznáte, zda se vám úvěr vyplatí? Řiďte se RPSN

 

Žádali jste někdy o úvěr a nemohli přijít na to, zda je pro vás výhodný? Pokud ano, určitě si zapamatujte zkratku RPSN, což je ukazatel roční procentní sazby nákladů, který udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí ročně člověk zaplatit. Díky tomu už budete příště chytřejší a výhodnost úvěru si sami jednoduše zjistíte.

 

Kromě RPSN je dobré znát také úrokovou sazbu úvěru. Většina z nás se už setkala s oběma pojmy, ale málokdo dokáže vysvětlit, co který z nich znamená a jaký je mezi nimi rozdíl. Víte to?

  

Úroková sazba není RPSN
Zjednodušeně řečeno lze říci, že úroková sazba udává hodnotu, kterou zaplatíte na úrocích za jeden rok. RPSN naproti tomu zahrnuje všechny finanční náklady, které jsou s úvěrem spojené. Jde o tzv. roční procentní sazbu nákladů, a kromě výše úrokové sazby se v ní promítne také údaj o všech nákladech s půjčkou spojených jako jsou například poplatek za poskytnutí půjčky, uzavření smlouvy, správu úvěru nebo taky pojištění schopnosti splácet. RPSN je vždy vyšší než úroková sazba.

 

Proč se používají dvě hodnoty?
Výpočet RPSN upravuje Zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb.Na základě něho je pak možné jednoduše si půjčky od různých bank porovnat a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější.

 

Jak si RPSN spočítat v praxi?
Výpočet RPSN je složitý a dokáží to pouze velmi talentovaní matematici. Jedná se o náročný vzorec, který však nemusíte nutně znát. Poskytovatelé úvěrů jsou totiž povinni uvádět u svých nabídek i RPSN. A i přestože se tomu tak ve všech případech neděje, v mBank ji udáváme u všech spotřebitelských půjček. U nás tak máte hned jasno, jak je pro vás úvěr výhodný.