zpátky

Bezpečnostní varování před phishingem

Vážení zákazníci,

máme pro vás bezpečnostní varování týkající se phishingu a zabezpečení vašeho počítače. Čtěte pozorně!

V posledních dnech se vyskytlo několik případů, kdy po přihlášení do Internetového bankovnictví vyskočilo tzv. pop up okno s tímto sdělením, které se může lišit (kliknutím zvětšíte):

 

 

Tyto informace v žádném případě nepochází z mBank a proto na ně v žádném případě nereagujte. Jsou způsobeny  trojským koněm, který máte nainstalovaný na vašem počítači!

 

Jak se bránit?

 

  • Především buďte obezřetní, mBank po vás nikdy nebude vyžadovat abyste převedl své prostředky na účty jiných zákazníků, ani vás nebudeme vybízet zadat údaje ke kartám (kromě aktivace nové karty) atp.
  • Chraňte svůj počítač aktualizovaným firewallem a antivirovými programy, případně anti-spyware programy, před neoprávněným zásahem třetích osob
  • Provádějte pravidelné aktualizace operačního systému
  • Správné nastavení internetového prohlížeče zvyšuje bezpečnost při používání šifrovaných internetových stran (např. internetového bankovnictví)
  • Používejte programy proti spywaru, adwaru a pod.
  • Nestahujte podezřelé programy, nelegální kopie (warez) či aplikace umožňující nelegální využívání programů (cracky)

 Více v našem průvodci bezpečností

Kategorie:

Bezpečnost

Komentáře (9)

Vložit komentář

já třeba se loguje většinou z virtuál PC s čistým systémem, pouze antivir a nic jinýho

Joy, mýlíte se. I na Linuxu se můžete stát obětí malware stejně jako na Windows. Neděje se to pouze proto, že je efektivnější útočit na windowsáře (je jich o několik řádů víc).
Nevěříte? Uvědomte si, že i jako neprivilegovaný uživatel můžete do svého home adresáře dát cokoli, můžete tomu dát práva na spuštění a můžete to spustit. Tím pádem si můžete spustit i malware, kerý se vám zapíše do .xinitrc nebo podobného souboru, takže se bude spouštět automaticky při přihlášení. Cokoli můžete vy, mohou i programy spuštěné pod vaším účtem. A tedy i zlomyslné programy spuštěné pod vaším účtem. Jistě mi namítnete, že tím ale zaprasíte pouze svůj účet a ne ostatní nebo dokonce roota. Ale jednak to stejně funguje i ve Windows (pokud nepracuji s administrátorskými právy, nenapáchám tolik škody) a jednak pokud se přihlašujete k IB ze svého účtu, je vám to, že jste nenapadl ostatní, vcelku k ničemu.

Tak když už bych byl víceméně paranodní, přihlašoval bych se do internetového bankovnictví pouze s nabootovaným PC z nějakého LiveCD, u kterého bych měl jistotu, že žádnou breberku neobsahuje.

Tak jasně, klasický phishing, už podle té "czežtiny" - ale opravdu mBank nikdy nebude požadovat odeslání prostředků na jiný účet? Co třeba v případě, že by zákazníkovy mBank někdo poslal nějakou platbu omylem a chtěl pak danou částku vrátit?

Ad Windows vs. ostatní operační systémy. Tou (ne)rozšířeností určitá skupina lidí argumentuje děsně ráda, třeba i v případě MacOS. Ten sice u nás tak rozšířený není, ale jsou země, kde na něj narazíte daleko častěji a stejně na něj těch virů je málo...

Vítku, nechci, aby mBank evangelizovala, ale když už radíte zapráskat si Windows zpomalovacími nesmysly, tak můžete i zmínit bezpečnější alternativy. Dalo by se to formulovat například takto: "pokud musíte používat operační systém Microsoft Windows, doporučujeme vám nainstalovat si hromadu zpomalovacího balastu. Pokud Windows nepoužíváte nebo používat nemusíte, jste zpravidla v bezpečí".

Lukáši, Ubuntu a další Linuxové OSy jsou bezpečné už z podstaty, jak ten OS funguje, nejen díky (ne)rozšířenosti.

Proč myslíte že ubuntu je zrovna bezpečný OS? Protože se na něj vyskytuje nejméně škodlivých kódů? Nebude třeba taky v jeho (ne)rozšířenosti v porovnání s jinými?

Poslat zprávu

To je sice pravda, ale těžko o tom přesvědčovat BFU :)

Místo doporučování spyware, adware, virových programů a dalších nesmyslů, které akorát žerou systémové prostředky, byste mohli zmínit, že do banky se nejlépe chodí z bezpečných operačních systémů, třeba z Ubuntu.

Jistou ochranou proti těmto pokusům je náš poměrně komplikovaný jazyk. Bohužel jen pro neustále se zužující pásmo: starší uživatelé na ten text hůře vidí, takže jim leckde češtinské zhůvěřilosti uniknou (to není míněno nijak hanlivě), zatímco frikulínům s jejich "mocinečky tě lawískuju, mucinky" a jim podobným to unikne hravě (což už hanlivě míněno je). Pochopitelně to neplatí v jednom každém případě - to bych si tvrdit v žádném případě nedovolil.
Katastrofa nastane, až se generace lawísků stane generací, která na text už věkem nevidí :-) Ale to už se budu dávno tiše pochechtávat z onoho světa... Zaplať [božská entita, kterou laskavý čtenář vyznává] ;-)