Nejčastější otázky o našich kartách

Jak zablokovat platební karty v případě ztráty či odcizení?
 • Blokaci snadno provedete v  Internetovém bankovnictví nebo pomocí mLinky
 • Změna je aktualizována okamžitě po provedení
 • Kartu nelze obnovit, je potřeba si zažádat o novou ve vašem Internetovém bankovnictví nebo pomocí mLinky

 

Je možné platit s platebními kartami mBank všude na světě?
 • Platebními kartami mBank je možné platit kdekoliv na světě s výjimkou těchto zemí: Írán, Severní Korea, Súdán, Jižní Súdán a Sýrie (data aktuální k 08/2017). Při návštěvě některé z uvedených zemí si zajistěte dostatečnou hotovost.

 

A jak je to s mezinárodními karetními transakcemi?
 • Platební karty Visa
  Pro zúčtování zahraničních transakcí v jiné měně než CZK, využívá mBank kurz asociace Visa, ke kterému je připočtený poplatek za převalutování ve výši max. 3 % z objemu transakce pro platby uskutečněné u obchodníků v rámci Visa Europe Regionu (jedná se o země v rámci Evropského hospodářského prostoru a další vybrané země) a pro ostatní platby ve výši max. 5 % z objemu transakce. Částka blokovaná po provedení transakce (v případě jiné měny než CZK) obvykle není totožná s částkou, která je nakonec stržena: je to především proto, že kurz ke dni blokace a kurz ke dni stržení částky se liší. Finální kurz je vypočítán podle kurzu z VISA.
 • Platební karty MasterCard
  Pro zúčtování zahraničních transakcí v EUR využívá mBank vlastní kurz. V případě jiné měny než EUR je převod z jiné měny na EUR proveden kurzem společnosti MasterCard a následně z EUR na CZK vlastním kurzem mBank, ke kterému je připočtený poplatek za převalutování ve výši max. 2 % z objemu transakce. Částka blokovaná po provedení transakce (v případě jiné měny než CZK) obvykle není totožná s částkou, která je nakonec stržena: je to především proto, že kurz ke dni blokace a kurz ke dni stržení částky se liší. Finální kurz je vypočítán podle kurzu z MasterCard pro převody z jiné měny na EUR a kurzu mBank pro převody z EUR na CZK.

 

Co mám udělat pokud mi nová karta nebyla doručena?

V případě, že Vám nová karta nebyla doručena do jednoho měsíce od podepsání smlouvy o mKontu či mKontu Business či od podání žádosti o novou kartu v IB, je potřeba zavolat na mLinku. Tam vám kartu zablokují a případně požádají o vydání nové karty.

 

Jakými způsoby je možné provést a potvrdit transakci provedenou platební kartou?

Platby s fyzickou přítomností karty

 • Fyzickým předložením karty a  podpisem na doklad, který potvrzuje provedení transakce. U tohoto způsobu si dejte pozor na provedení vlastnoručního podpisu, jelikož podpis na dokladu musí být stejný, jako je podpisový vzor na kartě.
 • Fyzickým předložením karty a  zadáním unikátního čtyřmístného číselného PIN kódu.
 • Pouhým přiložením platební karty ke čtečce terminálu. V některým případech může být pro potvrzení platby vyžadován PIN kód, nebo vlastnoruční podpis na doklad o vykonání platební transakce

Platby bez fyzické přítomnosti karty

 • Zadáním čísla karty, data platnosti, jména uživatele a případně i CVV2 kódu případně připojení vlastnoručního podpisu, který musí být shodný s podpisovým vzorem na platební kartě.

 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi kreditními a debetními platebními kartami?
Kreditní karty Debetní karty
Mají vlastní úvěrový účet Jsou službou k osobním, spořicím a podnikatelským účtům
Kreditní kartou vždy čerpáte peníze banky Čerpáte vlastní peníze, v případě povoleného přečerpání pak ty vypůjčené
Vhodné k placení u obchodníků a na internetu (využíváte bezúročného období) Vhodné k placení u obchodníků na internetu a také pro výběry z bankomatů
Historii transakcí si můžete kdykoliv zkontrolovat v Internetovém bankovnictví v sekci "platební karty" Historii transakcí si můžete kdykoliv zkontrolovat vInternetovém bankovnictví v rámci historie účtu

 

 

Kreditní karta
 • S kreditní kartou máte k dispozici peníze banky. Jedná se tedy o vypůjčené prostředky.
 • Kreditní karty jsou vhodné především k placení u obchodníků nebo přes internet, kdy můžete využívat bezúročného období až 54 dnů ke každé platbě. Před uplynutím bezúročného období uhradíte na úvěrový účet kreditní karty nesplacený zůstatek.
 • Nechcete pořád myslet na vaše závazky? Stačí si v žádosti o kreditní kartu vybrat automatickou splátku ve výši 100%.
 • Po dobu téměř dvou měsíců můžete disponovat s penězi banky zcela zdarma, zatímco ty vaše se budou úročit na spořicím účtu.
 • Když svou kreditní kartu využíváte chytře, neplatíte úroky po celých 54 dnů. A to se každopádně vyplatí.

 

Debetní karta
 • Debetní karty jsou platební karty vydávané k osobním a podnikatelským účtům.
 • Čerpání peněz je možné do nulového zůstatku na účtu, nebo až do výše povoleného přečerpání.

 

Jsou karty čipované nebo embosované?
 • Vyjma debetních karet Visa Classic ke spořicímu účtu eMax a Visa Business Electron k účtu pro podnikatele mKonto Business jsou všechny karty embosované.
Kdy neplatím poplatek za vedení hlavní mKarty v případě více majitelů u jednoho mKonta?
  a) Splněním podmínky obratu ve výši 1500 Kč danou hlavní mKartou vydanou ke společnému mKontu (tedy celkový objem bezhotovostních transakcí danou hlavní mKartou za daný měsíc), přičemž do obratu:
  - se počítají také bezhotovostní transakce provedené jinou hlavní kartou vydanou ke stejnému mKontu se stejným jménem držitele (např. Zlatá karta či mNálepka).
  - se nepočítají transakce provedené jinými kartami vydanými ke stejnému mKontu na jméno jiného majitele či držitele, a také karty vydané ke spořicím účtům eMax, kreditní karty či karty vydané k mKontu Business.
  b) Pokud držitel dané hlavní mKarty je zároveň vlastníkem úvěrového produktu u mBank (půjčka, hypotéka, kreditní karta nebo povolené přečerpání).