zpátky

Jak fungují platby do zahraničí

Když potřebujete poslat peníze do zahraničí, můžete si vybrat, zda využijete platbu SEPA, nebo mezinárodní platby SWIFT. Jaký je mezi nimi rozdíl? A co pro jejich provedení potřebujete?

SEPA
Platby SEPA lze sice uskutečnit pouze pro transakce v eurech, ale v mBank můžete odeslat SEPA platbu bez poplatku a jejich provedení je velmi rychlé. Euro navíc není až tak limitující. V současnosti tvoří oblast SEPA 35 zemí – všechny členské státy EU a navíc ještě Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko, Monako, San Marino a od roku 2016 se přidá i Andorra. V rámci Evropy se vám tedy tyto platby jednoznačně vyplatí. S mBank je můžete posílat každý pracovný den od 8.00 do 19.30.

SWIFT
Využít k zahraniční transakci platby SWIFT má také nesporné výhody. Peníze díky nim můžete posílat do celého světa a v různých měnách – jejich přehled najdete v tabulce níže. Samozřejmě jejich prostřednictvím můžete platit i v eurech, ale musíte počítat s poplatkem bankám, které vám službu zařídí, a také s tím, že provedení operace trvá déle. Na druhou stranu ale SWIFT platbu můžete zadat kdykoli.

 

Rozdíly SEPA vs SWIFT

Rozdíly v mezinárodních platbách
  SEPA SWIFT
Měna Jen v měně EUR V různých měnách - AUD, CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, HUF, JPY, NOK, PLN, SEK, USD
Země, do kterých lze platit EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko, Monako, San Marino + od roku 2016 i Andora Kterákoliv země
Formát účtu příjemce účet příjemce musí být uveden ve formátu IBAN účet příjemce nemusí být uveden ve formátu IBAN
Poplatek částka platby není snížena o poplatky Částka platby může být snížena o poplatky korespondenčních bank
Délka transakce Doručení platby nejpozději druhý den po odeslání Doručení platby nejdříve po dvou až 5 dnech po odeslání
Kdy je možné odeslat platbu v pracovní dny 7.00 - 19:30 kdykoliv


 

Co potřebujete k SEPA platbě?

Zaprvé je důležité vědět, zda tuto službu poskytuje také banka příjemce. Seznam takových bank najdete zde.


Je potřeba zjistit si BIC kód banky, do které chcete peníze poslat. Jestliže BIC kód nevíte, stačí znát přesný název banky. V internetovém bankovnictví u mBank můžete BIC podle jména banky jednoduše vyhledat. BIC kód mBank je BREXCZPPXXX.


Číslo účtu příjemce je nutné vyplnit ve formátu IBAN

Bez přístupu do internetového bankovnictví platbu neprovedete, takže hlavně nezapomeňte své přístupové údaje :) Při zadávání platby pak místo klasické tuzemské platby zvolíte možnost Do zahraničí nebo přímo SEPA.



Co potřebujete ke SWIFT platbě?

I v případě SWIFT platby samozřejmě potřebujete znát identifikátory příjemce – zaprvé číslo účtu, zadruhé jméno/název příjemce a jeho adresu. Dále se vyžaduje zadání BIC kódu banky, do níž chcete peníze poslat.
 

Jméno a adresa příjemce musí být uvedena v přesném znění, jinak platba neproběhne! Zkontrolujte si tedy všechny údaje pečlivě. V internetovém bankovnictví zadáváte jméno příjemce hned na začátku.


Jako odesílatel můžete zvolit, jakým způsobem se zaplatí poplatky zprostředkovatelským bankám. Poplatková instrukce OUR znamená, že je zaplatíte vy jako odesílatel. V případě instrukce SHA se odesílatel i příjemce podělí o poplatky rovným dílem.
 

Abyste se lépe orientovali ve všech těch zkratkách, vytvořili jsme pro vás legendu na závěr:

BIC - Kód, který definuje banku v mezinárodním styku. Má tedy stejnou úlohu jako kód banky, který vyplňujete za číslo účtu při vnitrostátní platbě (náš je 6210). Zkratka je z anglického Business Identification Code, volně přeloženo to znamená obchodní identifikační kód.


BBAN (Basic Bank Account Number) - Číslo účtu v národním formátu je tvořeno identifikátorem účtu klienta a kódem platebního styku.


 

 
IBAN (International Bank Account Number –mezinárodní bankovní číslo účtu) - IBAN je standardní mezinárodní formát čísla účtu, založený na normě ISO 13616. Základní částí IBAN je BBAN.
 - první dva znaky jsou vždy povinně alfabetické (písmena) a představují kód země podle normy ISO 3166 (pro ČR je to CZ)
- další dva znaky jsou povinně numerické a představují kontrolní číslice (pro programovou kontrolu čísla)
- další část může obsahovat maximálně 30 různých znaků (v ČR max. 24 znaků)
Další informace naleznete na našich stránkách.


Poplatková instrukce:


OUR - Zvolíte-li jako odesílatel SWIFT platby možnost OUR, hradíte veškeré poplatky, které mohou být zúčtovány po odeslání platby swift i později.


SHA - Zvolíte-li jako odesílatel SWIFT platby možnost SHA, případné  poplatky korespondenčních bank bodou rozdeleny rovným dílem pro odesílatele a příjemce platby.

SEPA (Single Euro Payments Area - Jednotná oblast pro platby v eurech) je projekt s takovou finanční infrastrukturou, která by umožňovala bezhotovostní převod peněz v Eurech stejným způsobem a za stejných podmínek, ať se jedná o platbu vnitrostátní nebo mezinárodní. Cílem SEPA je posílení evropské integrace a nabídka vyšší úrovně služeb platebního styku za nižší ceny.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) slouží zejména k mezinárodnímu platebnímu styku. Jde o počítačově řízený systém pro dálkový přenos dat mezi bankami a dalšími finančními i nefinačními institucemi. V rámci SWIFTu má každá zúčastněná banka svůj jedinečný kód, kterým se identifikuje - BIC.

Na závěr ještě malé shrnutí nejdůležitějších věcí, aby se vám ze všech těch pojmů nezamotala hlava :)


-    mBank poskytuje dva typy zahraničních plateb: SEPA a SWIFT.
-    SEPA platba má tu výhodu, že je ve srovnání se SWIFT platbou rychlejší a levnější. Jejím prostřednictvím je však možné provádět převody pouze v eurech a pouze do členských zemí EU a také na Island, do Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Andorry, Monaka a do San Marina.
-    SWIFT umožní platbu kamkoli na světě a v kterékoli měně, třeba ale počítat s případným poplatkem bance, která platbu zprostředkovává a může si ho strhnout s částky platby.

 

Kategorie:

Volný čas

Tagy:

SEPA, SWIFT