zpátky

Taková, nebo maková? Poznáte rozdíly mezi platebními kartami?

 

Na první pohled vypadají stejně. Dvě karty, obě jsou plastové, stejně velké, mají na sobě vaše jméno a další identifikační údaje. Myslíte si, že je jedno, po které sáhnete? Nenechte se zmýlit, každá vám totiž bude sloužit trošku jinak. S oběma sice v obchodě zaplatíte, ale za trošku jiných podmínek. Rádi s vámi projdeme rozdíly, které staví „debetku“ a „kreditku“ na opačnou stranu ringu.

 

 

Platební karta je dnes již součástí každodennosti drtivé většiny lidí. Těžko si bez ní umíme představit i běžný nákup drobností. Ačkoliv ji čím dál více lidí nahrazuje mobilním placením, stále patří k neotřesitelným stálicím moderního placení a nutností u výběru peněz z bankomatů. Za pojmem platební karta se ale skrývají dvě kategorie, které se od sebe značně liší – jde o debetní kartu a kreditní kartu. V čem se liší?

 

 

DEBETNÍ KARTA
Tato karta slouží ke každodennímu placení nákupů z peněz, které máte na svém běžném účtu. Dokud máte na účtu dostatek financí, debetní karta vám poslouží dobře. V momentě, kdy peníze vyčerpáte, už s ní ale platit nemůžete.

 

 

KREDITNÍ KARTA
Oproti debetní kartě není kreditka vázána na běžný účet. Využíváte peníze banky, které můžete čerpat do výše stanoveného úvěrového limitu. Tyto peníze ale musíte vrátit podle pravidel, která se stanovují předem. Výhodou je i tzv. bezúročné období, kdy se vám za půjčku neúčtují úroky. Každá banka si délku tohoto období stanovuje sama. Lze si to ošetřit nastavením automatických splátek ke dni konce zúčtovacího období, takže budete mít jistotu, že ho neprošvihnete. Tímto datem končí jedno a začíná druhé zúčtovací období a bývá jednou měsíčně.

 

 

To už je velký rozdíl, nemyslíte?
Kreditní karty mají rozhodně svoje výhody. Které to jsou?

  • Takzvaný cashback – tento pojem shrnuje fakt, že můžete čerpat odměny za platební transakce. Ať už formou vrácení části peněz, nebo v rámci benefitních programů, které se vám s kreditní kartou nabízejí.
  • Pojištění – kreditní karty nabízejí různá pojištění, která se automaticky vztahují na držitele karty.
  • Oceníte je při rezervaci hotelů – nemusíte si tak nechávat blokovat prostředky na vlastním účtu, jelikož vám postačí vlastnictví kreditní karty.
  • Půjčení auta z půjčovny – tato výhoda vás potěší především v zahraničí, pokud si někde chcete vypůjčit automobil. Na debetní kartu vám ho půjčovny často nesvěří, ale na kreditku ano.
  • Pomůže vám překlenout složité období (krátkodobé) – potřebujete mít rezervu v kapse? Kreditka poslouží jako opora pro překonání krátkého překlenovacího období. Velké projekty ale financujte jiným typem úvěru! 
  • Jednou ji máte a je to. Pokud vám ji banka jednou schválí, může být využívána opakovaně bez dalších žádostí v bance. Potřebujete-li časté malé a krátkodobé úvěry, je to vhodný pomocník.

 

Při používání kreditní karty je ale důležité si dát pozor, aby se vám platby nevymkly z rukou. Jsou s ní totiž spojena rizika, která jsme pro vás shrnuli do několika bodů – ty vám mohou sloužit jako takový návod, jak kreditní kartu rozumně používat.

  • Pečlivě zvažte výši limitu – posuďte sami, kolik si můžete půjčit peněz. S tím je spojeno i rozumné zvážení vlastní schopnosti tzv. minus splatit.
  • Vzdělejte se! Nastudujte si parametry kreditní karty ještě předtím, než si ji pořídíte. O čem je řeč? Například poplatky, které se většinou platí za vedení karty, za rezervaci limitu a za bezhotovostní transfery. To vše se také projeví na vašich útratách.
  • Pozor na drahé bezhotovostní transakce  – za tím se skrývají poplatky za výběry z bankomatu, které bývají u kreditek poměrně drahé a nevztahuje se na ně bezúročné období.
  • Poplatky se mohou objevit i u platebních příkazů z účtu kreditní karty.
  • Není vhodné si na kreditní kartu půjčovat velký objem peněz, jelikož má tato karta relativně vyšší úrokové sazby. Pokud tedy uvažujete o zapůjčení větší částky, zvažte raději financování spotřebitelským úvěrem.
  • Vysoký limit u kreditní karty vás může znevýhodnit při žádosti o hypotéku, jelikož v očích finanční instituce takový limit ztěžuje vaši kreditní kapacitu. Zvolte si proto limit rozumně i vzhledem k takovým okolnostem, které mohou nastat už v blízké budoucnosti.

 

 

Jak vidíte, před rozhodnutím pořídit si kreditní kartu je třeba být zodpovědný a zjistit si potřebné informace. Věříme však, že při jejím správném používání výhody rozhodně převáží rizika. Pokud si tedy chcete pořídit kreditku, pomůžeme vám si vybrat. Platí totiž, že ke šťastnému vztahu vás a vaší karty vede naše „kreditkové patero“: využívejte bezúročné období, splácejte včas, hledejte nejvýhodnější nabídku vám na míru, poznejte výhody kreditky a používejte ji správně.

 

 

Vybírejte pak podle svých priorit – jste-li klient/klientka, který/která nepotřebuje využívat peníze mimo bezúročné období, ale například hodně cestujete, hledejte kreditku s výhodnými kurzy.

 

 

Naopak pokud jen občas potřebujete peníze na nákup elektroniky nebo bílého zboží a nemáte celou částku okamžitě k ruce, můžete si rozdělit platbu na tři měsíce. Hledejte tak kartu s nižší úrokovou sazbou nebo s pojištěním prodloužené záruky, což je služba, kterou nabízejí prodejny (např. elektroniky) za desítky až stovky korun, a je zde tedy prostor pro snížení nákladů.
 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Produkty