48 % Čechů už se setkalo s bezpečnostní hrozbou.

Umíte se chránit?

Zkuste si náš kyberkvíz a zjistěte, jestli dokážete rozpoznat nebezpečí.
Otázka 1/7

Představte si situaci:

Volá vám osoba, která tvrdí, že je zaměstnancem banky a chce si ověřit vaše údaje (mimo jiné přístup k účtu) a nastavit lepší zabezpečení. Jak se ujistíte, že nejde o pokus vyloudit údaje? Vyberte reakci, která je podle vás v dané situaci nejvhodnější.

Špatná odpověď. Ověřit pouze telefonní číslo, nebo údaje, které jste od volajícího získali, bohužel nestačí. Telefonické ověření může vést ke komplici podvodníka, který potvrdí jeho falešnou totožnost.
Nejlepší odpověď. Pokud hovor ukončíte a zavoláte na infolinku banky, můžete si potvrdit, zda volající opravdu reprezentuje banku, nebo se někdo pokoušel o podvod po telefonu.
Velmi špatná odpověď. Zaměstnanec banky po vás nikdy nebude chtít přihlašovací údaje k vašemu účtu. V tomto případě je nejlepší hovor ukončit a informovat banku o vzniklé situaci.
Špatná odpověď. I když volající žádal o na první pohled nedůležité informace, na příklad e-mail nebo telefonní číslo, jeho cílem bylo odvrátit pozornost od pravého záměru: programu kradoucího data, který vám pod záminkou zvýšení vaší bezpečnosti zaslal a přesvědčil vás k instalaci.
Otázka 2/7

Představte si situaci, kdy vám volá osoba, která tvrdí, že je policistou. Tvrdí, že se nečestný zaměstnanec banky snaží pomocí fiktivní transakce ukrást vaše prostředky.

Naštěstí je už nějaký čas v hledáčku policie, která má možnost chytit ho při činu. Abyste zabezpečili své peníze a pomohli chytit zloděje, musíte nainstalovat aplikaci, která pomůže zaměstnance identifikovat a ve správné chvíli krádež zastaví. Odkaz ke stažení aplikace přijde e-mailem, nebo ji můžete stáhnout ze stránek Útvaru finanční kriminality, jehož adresu vám nadiktuje volající policista. Vyberte reakci, která je podle vás v dané situaci nejvhodnější.

Správná odpověď. Osobní návštěva zajistí potvrzení nebo vyvrácení daného tvrzení a případnou správnou akci policie. Pamatujte, že podvodníci dokáží přesměrovat hovor na libovolné číslo, nebo volat z libovolného čísla (např. i čísla policie nebo banky). Mohou i přesměrovat hovor na jinou osobu, která jejich historku potvrdí.
Špatná odpověď. Podvodník může sdělit falešné údaje nebo i pravé údaje reálného policisty, za kterého se vydává. Policie nevyužívá soukromé účty náhodných osob k vyšetřování podvodů - podobné žádosti ukazují na to, že volajícím je právě podvodník.
Riskantní řešení. Je správné, že nechcete nic instalovat, pokud nemáte jistotu, kdo volá. Nicméně smluvené schůzky mají za cíl vylákat vás z bytu a tím pádem i z komfortní zóny a následně přesvědčit ke spolupráci s podvodníkem.
Otázka 3/7

Představte si, že vám volá osoba, která tvrdí, že je finanční poradce a nabízí rychlý způsob zisku, díky kterému v krátkém čase rozmnožíte své úspory. Prosí o vaše údaje (mimo jiné přihlášení k bankovnímu účtu) a instalaci programu pro automatizaci transakcí, aby mohl poradce obsluhovat investiční operace.

Vyberte reakci, která je podle vašeho názoru v dané situaci nejlepší.

Špatná odpověď. Pokud neznáte totožnost volajícího, v podstatě se stoprocentní jistotou tímto způsobem nainstalujete do svého zařízení špehovací program vykrádající údaje a hesla. Nikomu nedávejte údaje pro přihlašování do internetového bankovnictví - jsou klíčem k vašim financím.
Špatná odpověď. Ani když si ověříte firmu, nemáte jistotu, že ji volající opravdu reprezentuje. Instalace programu zaslaného takovou osobou je téměř jistě snaha o špehování vašeho konta a získání osobních údajů. Nikomu nedávejte údaje pro přihlašování do internetového bankovnictví - jsou klíčem k vašim financím.
Správná odpověď. Pokud chcete zhodnocovat své peníze, obraťte se na svou banku nebo na známou firmu, která se tomu věnuje.
Otázka 4/7

Co je potřeba udělat, pokud dostanete zprávu tohoto typu?

Nesprávná odpověď. Pokud kliknete na soubor v příloze nebo odkaz a nainstalujete program, téměř s jistotou jste právě povolili podvodníkům sledování svého telefonu nebo počítače, včetně přístupu k vašim účtům a hesel k nim.
Správná odpověď. Banka může potvrdit nebo vyvrátit věrohodnost této informace. V případě, že by banka měla podezření na zneužití vašeho účtu, určitě nebude chtít, abyste svou identitu ověřovali e-mailem nebo sdílením přihlašovacích údajů. Téměř s jistotou se jedná snahu nainstalovat sledovací program do vašeho zařízení.
Špatná odpověď. Už samo otevření přílohy nebo kliknutí na odkaz může stačit k tomu, aby se nebezpečný špehovací program nainstaloval na vašem zařízení. Ve snaze zjistit podrobnosti otevřete podvodníkům cestu ke svému zařízení a finančním prostředkům.
Nesprávná volba. Je jedno, zda předem ověříte zústatek na účtu, nebo ne. Následným kliknutím na soubor v příloze nebo odkaz nainstalujete aplikaci, která podvodníkům umožní sledování vašeho zařízení a hesla používaná pro přihlášení k vašim účtům.
Otázka 5/7

Čekáte na doručení balíku. Co byste měli udělat, když dostanete SMS tohoto znění?

Špatná odpověď. Už jen kliknutí na odkaz může být dostačující, aby se nebezpečný špehující program nainstaloval na vašem telefonu. Místo ověření odesilatele tak otevřete dveře vedoucí k vašim údajům a penězům.
Nesprávná odpověď. Pokud kliknete na odkaz, nejenom že zaplatíte neexistující poplatek, ale také otevřete dveře podvodníkům, kteří budou moci monitorovat váš telefon a krást hesla.
Správná odpověď. Přepravní společnost vám objasní, že tento typ žádostí o doplatek nepoužívá, určitě ne takovou formou. A velmi pravděpodobně se tedy jedná o podvod.
Otázka 6/7

Jak se v této situaci zachováte?

Dostanete e-mailem nabídku ke koupi elektroniky, kterou si stejně plánujete pořídit. Cena je velmi výhodná, protože aktuálně probíhá výprodej a e-shop aktuálně nabízí cenu o 30% nižší než u konkurence. Jak se v této situaci zachováte?

Toto je riskantní řešení, zvláště pokud je cena velmi výhodná a obchod neznáte. Než nabídku využijete, měli byste si ověřit jeho důvěryhodnost.
Tento způsob je málo efektivní. Recenze e-shopu přímo na jeho stránkách jsou téměř vždy pouze pozitivní a nemusí být vůbec pravé.
Tento způsob má omezenou účinnost. Fakt, že se do firmy dá dovolat, je pozitivní, ale stále nezajistí, že se jedná o poctivého prodejce. Osoba na telefonu může lhát nebo nevědět, že pracuje pro podvodníka.
Žádný způsob ověření poctivosti obchodu na veřejných fórech stoprocentně nezaručí poctivost. Pokud najdete pár pozitivních zmínek na online diskuzích, neznamená to, že vás obchod nemůže okrást - recenze tam totiž mohli přidat sami podvodníci. Informace byste si měli ověřit ve více různorodých zdrojích.
Nejlepší odpověď. Zajištění co nejvíce informací o daném e-shopu z různých zdrojů je nejefektivnější způsob, jak si ověřit poctivost obchodníka.
Otázka 7/7

Od dobrého známého dostanete následující zprávu. Jak se v takové situaci zachováte?

Špatná odpověď. Podvody tohoto typu fungují na jednoduchém principu - podvodníci lidem ukradnou účet na sociálních sítích a posílají prosby o pomoc jejich známým. Pokud si neověříte jiným způsobem než skrze použitou aplikaci či platformu, že je prosba pravdivá, můžete se stát obětí podvodu.
Špatná odpověď. Pokud podvodník převzal účet vašeho známého na sociálních sítích, má přístup k seznamu společných přátel a může tak rozptýlit vaše obavy.
Nejlepší řešení. I když podvodník ukradl účet vašeho známého na sociálních sítích, je málo pravděpodobné, že převzal kontrolu i nad jeho telefonem. A i kdyby, v průběhu telefonátu jistě poznáte, zda se opravdu bavíte se svým známým.
Špatná odpověď. Tímto způsobem předáte peníze podvodníkovi - a už je jedno, jestli přímo, nebo za něj zaplatíte zboží.
85%
Děkujeme za vyplnění kyberkvízu.

Váš výsledek je 85%

Vypadá to, že by vás podvodníci nachytali.
Zkuste se ještě podívat na náš web, kde najdete jednoduché a praktické rady, které vám mohou pomoci ochránit data i peníze.
#nabezpecnostizalezi
Jste na dobré cestě, ale podvodníci mají stále navrch.
Zkuste se ještě podívat na náš web, kde najdete jednoduché a praktické rady, které vám mohou pomoci ochránit data i peníze.
#nabezpecnostizalezi
Dobrá práce! Podvodníci si na vás jen tak nepřijdou.
Mrkněte na náš web, kde najdete spoustu praktických tipů ohledně bezpečnosti.
#nabezpecnostizalezi