Platby kartou v cizí měně - na co si dát pozor

aneb co je to Dynamic Currency Conversion (DCC)

 

Už se vám někdy stalo, že se vás bankomat resp.platební terminál v cizině nebo zahraniční e-shop při platbě zeptal, zda chcete platbu zaúčtovat v místní měně nebo v českých korunách?  Pokud je vaše odpověď „Ano“, pak už jste se setkali se službou Dynamic Currency Conversion (DCC).

 

 

Co znamená Dynamic Currency Conversion (DCC)?

Jedná se o službu, která vám při nákupu nebo výběru z bankomatu zobrazí vybíranou nebo placenou částku v různých měnách. Představte si, že stojíte před bankomatem v zahraničí a chcete si vybrat hotovost. Na obrazovce se vám ale zobrazí hláška „Chcete částku zaúčtovat v CZK nebo v EUR?“, a s ní také částka v eurech s kurzem a konečná částka českých korunách.

 

 

V čem je háček?

Zní to jako velmi užitečná vychytávka, ale skrývá háček. Většina z nás si asi zvolí české koruny, protože je to známá měna a předpokládáme, že je kurz pro obě nabízené možnosti stejný. Ale pozor! Provozovatelé této služby spoléhají na to, že pokud o službě DCC nemáte povědomí, tak si volíte měnu, která je vám bližší, tzn. vaší měnu – v našem případě CZK. Pokud tak uděláte, pak směnný kurz určuje poskytovatel terminálu nebo bankomatu. A věřte, že ten pro vás výhodný nebude. Rozdíl zaúčtovaných částek může být ve výsledku až 12 %. (Zdroj: Stiftung Warentest z 2016).

Naše rada zní: Pokud vám bankomat nebo terminál nabízí možnost platby v CZK nebo místní měně, tak si vždy vyberte měnu krajiny, ve které se nacházíte! Tak budete mít jistotu, že se placená suma přepočítá kurzem vaší banky.