zpátky

Dáváte svým dětem kapesné? Učíte je znát hodnotu peněz?

Zacházet s penězi jsme se jistým způsobem učili už jako malí. Od prvního sbírání drobných mincí do prasátek spíše jen pro zábavu až po účelné schovávání všech odměn a kapesných, abychom si sami hrdě koupili svou vysněnou hračku. Nyní jste to možná vy, kdo podobně motivuje své malé obchodníky a učí je znát hodnotu peněz přiděleným kapesným. V první polovině srpna jsme se zeptali rodičů, jak řeší kapesné nyní, tedy s nástupem do školy.


Společně s agenturou STEM/MARK jsme v Česku a na Slovensku oslovili dohromady téměř tisíc rodičů, kteří mají alespoň jedno dítě ve věku od šesti do osmnácti let, a zeptali se jich, zda svým dětem dávají kapesné pravidelně a jak řeší nástup do nového školního roku. Více než dvě třetiny rodičů své děti k hospodaření s penězi vedou pravidelným kapesným.


Jak rodiče řeší otázku kapesného s nástupem školního roku? Od kolika let a jak pravidelně by vlastně dítě mělo dostávat kapesné? Z průzkumu vyplynulo, že čeští rodiče se zásadně liší od těch slovenských. Na Slovensku svým dětem kapesné pravidelně nedává více než polovina rodičů ( 54,5 %), zatímco u nás jen jedna třetina. Většina dotázaných se naopak shodla, že kapesné by měly dostávat děti ve věku 6–7 let, tedy s nástupem do školy. Mladší děti dostávají kapesné jen v 6,5 % případů.


Děti dostávají kapesné nejčastěji v týdenních intervalech, což je zhruba stejné v České republice (27,1 %) i na Slovensku (30,6 %).

 

Spoří si děti sami? Ano, nejčastěji na dárky nebo hračky. Nejvíce (36 % za loňský rok) je láká elektronika, tedy třeba mobily nebo tablety. Ty, které si takto spoří, své úspory ukládají většinou do kasiček – 71 % dotázaných rodičů potvrdilo, že jejich dítě kasičku má. Nové mKonto pro děti nabízí virtuální kasičky hned čtyři. Každou je možné pojmenovat podle přání nebo jména hračky a, na rozdíl od prasátka, kterému je nutné krutě ublížit při snaze dostat své peníze ven, lze finance přesouvat z jedné virtuální kasičky do druhé podle toho, po čem jejich majitel zrovna touží víc. Ve svém vlastním internetovém bankovnictví může sledovat, jak mu každý měsíc přibydou peníze z úroků, a pak už jen hurá s rodiči do obchodu!


U žáků českých základních škol se kapesné pohybuje převážně v rozmezí 300 a 600 Kč, u středoškoláků dokonce mezi 600 až 1000 Kč. Více než 90 % rodičů se zajímá, za co jejich děti své kapesné utrácejí. Jak jste na tom vy? Odměňujete své potomky kapesným a učíte je zacházet s penězi? :)