zpátky

mBank ve školách - povídali jsme si se studenty o technologiích v bankovnictví a o bezpečí na internetu

Jelikož jste bez pochyb pravidelní čtenáři našeho mBlogu, jistě jste už skvěle vzděláni v oblasti nejrůznějších bankovních „složitostí“ a produktové terminologie. Říkali jste si ale někdy: „Kdybych se to učil už ve škole, nemusel jsem řešit, co je RPSN teď, těsně před zažádáním o půjčku…“? Vše se naštěstí dá snadno zjistit například přečtením zmíněného blogu v mobilní aplikaci, kterou máte neustále s sebou v chytrém telefonu. I o dalších výhodách digitálních technologií v bankovnictví jsme si povídali se studenty několika středních škol a věříme, že si naše přednášky studenti užili stejně jako my.


A my si to užili moc! Podobný pocit si minulý měsíc vyzkoušelo celkem 35 vrcholových manažerů bank na 15 středních školách v Čechách a na Moravě díky projektu České bankovní asociace (ČBA). mBank zabalila svačinu a poslala do školy Roberta Chrištofa, ředitele prodeje a distribuce mBank pro Českou republiku a Slovensko a Bronislava Dvořáčka, ředitele vývoje produktů a služeb mBank pro Českou republiku a Slovensko. Broňu můžete vidět na úvodní fotce se skvělými studenty z obchodní akademie Neveklov.


Téma digitální technologie, bezpečné chování v on-line prostředí a budoucnost bankovnictví je beze sporu oblast, o které je potřeba mluvit. Digitální technologie jsou běžnou součástí našich životů a najít  středoškoláka bez chytrého telefonu je úkol skoro nemožný. 45 % dotázaných studentů zaujala možnost rozšíření aplikace v on-line bankovnictví na každodenní věci jako kalendář, telefonní seznam nebo sociální sítě. K tomu skromně poznamenáme, že s bankovnictvím od mBank můžete provádět platby bez znalosti čísla účtu, a to právě přes seznam kontaktů SMS zprávou nebo přes Facebook ;)


On-line prostředí nabízí kromě nespočtu výhod ovšem i reálná rizika, o kterých vás pravidelně informujeme na blogu v článcích o bezpečnosti. S pokusem o internetový útok se setkalo dokonce 45 % studentů, což je veliký důvod, proč o podobných pokusech mluvit a varovat před nimi. 3 % dotázaných takový e-mail otevřelo, ostatní ho naštěstí smazali nebo si ho nevšímali. Nebezpečí ovšem nehrozí jen v e-mailech, ale i v SMS zprávách a na sociálních sítích, proto nesmutněte, pokud jsme nebyli i ve vaší škole a přečtete si alespoň náš článek o tom, že i zpráva od kamaráda vás můžete stát spoustu peněz.


Ačkoliv mladí lidé nové technologie vítají, 57 % studentů si myslí, že dříve než za 10 let fyzické peníze z trhu nezmizí a třetina všech dotázaných věří, že tímto způsobem budeme platit už vždy. Pětina studentů si naopak myslí, že fyzické peníze do několika let budou už jen v muzeích.


Přesun peněz z peněženky do počítačů a mobilních telefonů je nezadržitelný trend. Bylo skvělé sledovat, že dnešní nová generace dospívajících je na tuto zásadní změnu v povaze financí výborně připravena. Pro mne osobně to byla velmi milá příležitost potkat se s mladými lidmi, kteří ještě nemají vybudované bankovní předsudky a také přispět ke zvýšení povědomí o bezpečnosti v oblasti financí,“ popisuje Robert Chrištof, obchodní ředitel mBank.